Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Karmienie

Karmienie piersią podczas choroby

Artykuł

Wiele kobiet zastanawia się, czy karmienie piersią w trakcie choroby jest wskazane. Przeziębienie nie oznacza, że trzeba zrezygnować z karmienia piersią, ale trzeba się odpowiednio leczyć, czyli naturalnymi metodami.

Karmienie piersia choroba
Autor: pixabay.com

Lekarze są zgodni w tej kwestii: karmienie piersią w czasie przeziębienia, grypy czy grypy żołądkowej nie wyrządzi żadnej szkody dziecku. Niewiele jest chorób, które zmuszają karmiąca matkę od odstawienia dziecka od piersi. Prawda jest taka, że nagłe pozbawienie maluszka naturalnego pokarmu może być bardziej krzywdzące. Mleko matki zaopatruje malucha w niezbędne mu do zwalczania infekcji przeciwciała. Dlatego też kiedy matka jest chora, do mleka przedostają się przeciwciała wytworzone przez jej organizm, by walczyć z chorobą.

Nagłe odstawienie od piersi może mieć negatywne skutki nie tylko dla dziecka, ale także dla matki. Piersi staną się przepełnione, a gromadzący się pokarm może sprawić ból. Może dojść nawet do zatkania kanalików mlekowych lub zapalenia piersi. Trzeba będzie poradzić sobie z uspokajaniem malucha, który nie jest gotowy na odstawienie od piersi i pozbawienie naturalnego pokarmu.

Domowe sposoby na przeziębienie, bezpieczne dla matki i dziecka, to przede wszystkim dużo odpoczynku. Przeziębiona karmiąca matka może przebywać razem z maluchem, ale musi uważać, by nie kaszleć i kichać w jego kierunku. Ważne jest również regularne i dokładne mycie rąk wodą z mydłem. W trakcie choroby matka powinna przyjmować więcej płynów niż zwykle, najlepiej jeśli będą to słabe, gorące herbatki z miodem i cytryną.

Jeśli mimo leczenie metodami naturalnymi nie pomaga, karmiąca czuje się bardzo źle, lekarz prawdopodobnie zaleci skuteczne leki. Zawsze jednak należy dokładnie skonsultować ich dawkę i czas przyjmowania oraz zalecenia dotyczące karmienia z lekarzem. Nawet jeśli lek jest uznawany za bezpieczny dla dziecka, powinno się go przyjmować po karmieniu, aby zminimalizować ryzyko jakiegokolwiek wpływu na dziecko.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 1 raz.
body na roczek

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat