Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Karmienie

Karmienie piersią a palenie

Artykuł

Te dwie czynności nie powinny iść w parze.

Karmienie piersia palenie
Autor: pixabay.com

Kobieta w ciąży, podobnie jak kobieta karmiąca piersią nie powinny palić papierosów! Palenie papierosów jest złe – zarówno czynne jak i bierne. Szczególnie źle odbija się ono na dzieciach, które przyjmują szkodliwe dla nich toksyny z mlekiem matki.

Palenie papierosów w trakcie laktacji sprawia, że zmniejsza się ilość mleka w piersiach, a to z kolei powoduje, że dziecko nie otrzymuje wystarczającej ilości pokarmu i przestaje się prawidłowo rozwijać. Dodatkowo szkodliwe substancje zawarte w papierosach obniżają jakość mleka. Palenie zmniejsza ilość witaminy D3, A, i E a także żelaza, magnezu, jodu; sprawia, że mleko jest mniej tłuste. Co więcej w mleku pojawiają się takie substancje jak: kadm, związki siarki czy azotu, które uszkadzają komórki dziecka.

Zła jakość mleka przekłada się oczywiście na rozwój dziecka. Dziecko słabiej rozwija się i fizycznie, i intelektualnie, ma też słabszą odporność. Maluchy karmiące przez palące mamy są niespokojne; mają też gorszy sen i płaczą bez wyraźnego powodu. Nikotyna, której stężenie w mleku jest największe do godziny od wypalenia papierosa, działa na dziecko jak narkotyk – podnosi ciśnienie i przyspiesza tętno.

Dodatkowo palenie w obecności dziecka sprawia, że dym papierosowy wdychany przez niemowlę upośledza funkcjonowanie układu oddechowego. Dzieci te częściej chorują na astmę, zapalenie ucha. Dużo częściej u dzieci mam, które palą, zdarza się nagła śmierć łóżeczkowa.

Ciąża i macierzyństwo to piękny czas dla kobiety. Wtedy zarówno młoda mama, jak i maleństwo powinni o siebie wyjątkowo dbać. Naprawdę warto zachować wstrzemięźliwość i powstrzymać się od palenia papierosów. Zdrowie dziecka jest najważniejsze, a jego utrata jest procesem nieodwracalnym.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat