Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Karmienie

Karmienie niemowlaka piersią

Artykuł

Pierwszy rok życia dziecka jest najważniejszy, dlatego też tak istotne jest karmienie piersią. Pierwsze 12 miesięcy to czas intensywnych zmian w ciele maluszka.

Jak poprawić laktację
Autor: pixabay.com

Już nigdy nie będą zachodziły tak gwałtowne zmiany, w związku z tym właśnie w tym czasie niemowlak potrzebuje niezbędnych witamin i minerałów, które zawarte są w mleku matki. Pokarm rodzicielki zawiera ponad 200 cennych składników, tj. białka, tłuszcze, witaminy, składniki mineralne, węglowodany i przeciwciała. Poza tym, że potrzebne są one do prawidłowego rozwoju, to zapewniają również ochronę przed chorobami. Maluchy karmione naturalnym mlekiem częściej odczuwają głód. Ponadto mleko kobiece ma odpowiednią temperaturę, jest jałowe, świeże i łatwo dostępne w każdej sytuacji. Poza tym karmiąc dziecko piersią miedzy dzieckiem a matką tworzy się niepowtarzalna i emocjonalna więź, a maluszek ma poczucie bezpieczeństwa.

Maluszek powinien ssać pokarm matki przez 6 miesięcy, potem stopniowo próbować nowych smaków. Światowa Organizacja zdrowia zaleca kontynuowanie częściowego karmienia piersią jeszcze do drugiego roku życia dziecka.

Początki

Pierwszego dnia swojego życia, noworodek zjada ok. 30 ml; w pierwszym miesiącu ssie pierś mniej więcej 12 razy na dobę, a z każdym kolejnym dniem będzie zjadał więcej o około 10 ml.

Pierwszy pokarm, który wytwarzają twoje piersi zwany siarą – to bardzo kaloryczny, bogaty w białko, przeciwciała i witaminy pokarm, cechuje się gęstą konsystencją i żółtawym kolorem. Jego zadaniem jest zwiększenie odporności i przyspieszenie wydalenia pierwszej kupki maluszka, tzw. smółki. W wyniku większego zapotrzebowania dziecka na płyny po kilku dniach pokarm staje się rzadszy, bardziej biały i przejrzysty.

W trakcie jednego karmienia podajemy dziecku najpierw jedną pierś, a dopiero gdy jest jeszcze głodny podajemy mu drugą. To bardzo istotna czynność, gdyż w trakcie jednego posiłku zmienia się skład i konsystencja pokarmu. Początkowo jest on rzadszy i zawiera więcej laktozy (cukru), a podczas opróżniania piersi staje się bardziej gęsty, bogatszy w tłuszcze i białka. A więc jeśli zmienisz pierś przed jej opróżnieniem dziecko zje podwójną porcję wysokocukrowego pokarmu po czym szybciej będzie głodny.

Częstotliwość i pozycja karmienia dziecka

Nie ma wyznaczonej pory karmienia. Jeśli maluszek jest głodny, na pewno upomni się o jedzenie. Dlatego też nie budź go niepotrzebnie. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy od ostatniego karmienia minęło około 4. godzin (do 5. podczas nocy). Wtedy musisz obudzić noworodka, gdyż maksymalna przerwa między posiłkami nie powinna przekraczać 3.-4. godzin.

Pozycja karmienia dziecka przede wszystkim musi być wygodna i dla ciebie, i dla maluszka. Najlepiej to robić na siedząco lub na leżąco. Gdy to robisz na leżąco połóż dzidziusia na boczku, a on sam ułoży się tak, aby było mu wygodnie, ale pamiętaj, że podpierając głowę ramieniem w tej pozycji będziesz musiała wytrzymać ok. 15. minut.

Jeśli chodzi o drugi sposób, koniecznie pamiętaj o tym, żeby się wygodnie oprzeć. Ułóż główkę dziecka w swoim zagięciu łokciowym, a jego tułów na przedramieniu. Dla lepszego komfortu, możesz na swoje kolana położyć specjalną poduszkę do karmienia, a na niej noworodka.

Dieta w okresie karmienia piersią

W tym okresie twoja dieta jest niezwykle ważna, gdyż ma wpływ na jakość pokarmu. Jednak nie powinno się stawiać na ilość, ale na jakość jadłospisu, pod żadnym pozorem świeżo upieczona mam nie powinna jeść za dwoje (tak jak w trakcie ciąży). Przede wszystkim dieta powinna być różnorodna i lekka. Ciężkie, wzdymające i pikantne składniki mogą powodować u noworodka kolkę.

W twojej diecie powinny się znaleźć warzywa i owoce, gdyż są źródłem wielu witamin, minerałów i błonnika; produkty zbożowe ponieważ stanowią doskonałe źródło energii; mleka i jego przetwory, ponieważ źródło wapnia; nienasycone kwasy tłuszczowe - są istotne w procesie rozwoju układu nerwowego dziecka oraz produkty wysokobiałkowe. Poza tym pij dużo niegazowanej wody mineralnej, kompotów i rozcieńczonych soków. Ogranicz mocną kawę, herbatę i napoje gazowane, ponieważ zawierają kofeinę.

Przeciwskazania do karmienia piersią:

  • Ostre choroby infekcyjne,
  • Choroby przewlekłe np. nowotwory,
  • Choroby metaboliczne dziecka jak galaktozemia i fenyloketonuria

Zobacz również: Zalety karmienia piersią

Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 1 raz.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat