Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Karmienie

Kalendarz karmienia niemowlaka: 1-4 miesiąc

Artykuł

Konieczność wprowadzania pokarmów uzupełniających do diety niemowlęcia wynika ze zwiększającego się zapotrzebowania na składniki odżywcze, których samo mleko nie może już dostarczyć.

Karmienie niemowlak
Autor: pixabay.com

Jednak w okresie pomiędzy narodzinami, a ukończeniem 4. miesiąca życia, maluszek powinien przyjmować tylko i wyłącznie mleko matki lub mleko modyfikowane (gdy matka nie może karmić piersią lub nie chce). Wiąże się to z tym, że niemowlak posiada jedynie umiejętność ssania i połykania pokarmów.

Między 4. a 6. miesiącem życia u niemowląt zanika naturalny odruch usuwania z buzi wszelkich ciał obcych (np. łyżeczki lub papkowatego pokarmu). W tym czasie dziecko uczy się utrzymania w pozycji półsiedzącej (siedzenie z podparciem) oraz zaczyna kontrolować ruchy głowy i szyi. Oznacza to, że jest już gotowe do przyswojenia nie tylko płynów, ale także pokarmów o innej konsystencji.

W naszym kraju wprowadzanie pokarmów uzupełniających najczęściej rozpoczyna się od podania niemowlęciu przecieru jarzynowego lub owocowego (na początek jednoskładnikowego) albo soku owocowego (np. jabłkowego). Można również zacząć od podania kaszki (np. ryżowej). Nie istnieją jednak ścisłe zalecenia określające, który konkretnie rodzaj pokarmu uzupełniającego wprowadzać do diety niemowlęcia jako pierwszy.

Zobacz również kalendarz karmienia niemowlaka w: 1-4 miesiącu, 5. miesiącu, 6. miesiącu, 7. miesiącu, 8. miesiącu, 9. miesiącu, 10. miesiącu, 11. miesiącu, 12. miesiącu

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
body na roczek

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat