Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Zdrowie

Jelitówka u maluszka

Artykuł

Żadna mama nie lubi, kiedy jej pociecha choruje, a już na pewno, jeśli chodzi o noworodka. Jednak nie da się zapobiec wszystkich chorobom i prędzej czy później dopadnie niemowlaka.

Jelitowka u maluszka
Autor: pixabay.com

Jedną z często występujących chorób jest grypa żołądkowa, zwana również jelitówką. Jednak nie jest wywoływana wirusem grypy. Najczęstszą przyczyną występowania grypy żołądkowej są inne wirusy, na przykład rotawirusy, adenowirusy, kaliciwirusy oraz astrowirusy (przenoszą się przez drogę pokarmową, kontakt z kałem, zanieczyszczonymi przedmiotami i przez brudne ręce). Może być też wywoływana przez infekcje bakteryjne, na przykład przez bakterie Salmonelli lub E. coli.

Jelitówka pojawia się nagle i gwałtownie. Najczęstszymi objawami są bardzo intensywne wymioty, zaś maluch wymiotuje kilka razy w ciągu doby. Kolejnym objawem jest biegunka, wodnista i trudna do zahamowania, której towarzyszy silny ból brzucha. Może również pojawić się gorączka - niewielka, ale może także dochodzić do 40°C. Często towarzyszy jej katar i ból gardła.

Jeśli twój maluszek zachorował, w pierwszej kolejności skontaktuj się z pediatrą. Pamiętaj, aby nie podejmować leczenia według własnych metod, a tym bardziej u niemowląt! Jeśli lekarz zaleci pobyt w szpitalu, nie protestuj. Profesjonalna opieka sprawi, że maluszek wróci do zdrowia.

Jeżeli lekarz stwierdził, że nie ma potrzeby zabierać noworodka do szpitala, zaleci, abyś w szczególny sposób o niego zadbała:

  • Podawać preparaty nawadniające: np. Gastrolit, ORS 200, Saltoral, Floridral. Uzupełnienie płynów i elektrolitów jest teraz najważniejsze. Mogą one nie smakować maluchowi, jednak bardzo pomagają i pomagają uniknąć szpitala.
  • Podawać probiotyki: np. Trilac, Lakcid, Lacidofil, Dicoflor.
  • Dawkować leki obniżające gorączkę: w czasie biegunki lepiej podawać je doustnie (a nie w czopku) – łyżeczką z niewielką ilością płynu.
  • Pilnować, by maluch dużo pił: napoje (najlepiej niegazowana woda mineralna, herbatka koperkowa albo miętowa) powinny być chłodne.
  • Dbać o higienę: zmieniać pieluszkę za każdym razem, jeżeli jest brudna. Dokładnie myj pupę dziecka, zabezpieczaj skórę przed odparzeniem.
Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 1 raz.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat