Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Karmienie

Jak zatrzymać laktację?

Artykuł

Karmienie piersią jest naturalnym procesem ściśle związanym z macierzyństwem. Zdarzają się jednak sytuacje, w których matka nie powinna produkować pokarmu i musi zatrzymać laktację.

Zalety karmienia butelka
Autor: pixabay.com

Czym jest laktacja i ile trwa?

Laktacja jest procesem, podczas którego gruczoły mleczne produkują mleko, przeznaczone do wyżywienia dziecka w pierwszym okresie jego życia. Pojawia się zaraz po porodzie i trwa dopóki istnieje zapotrzebowanie na pokarm (nawet do kilku lat).

Kiedy najlepiej zatrzymać laktację?

Nie istnieje jednoznacznie postawiona granica, która informowałaby matkę kiedy najlepiej przestać karmić piersią. Niektóre kobiety postanawiają odzwyczaić dziecko już po kilku miesiącach, inne dopiero po kilku latach, a część od początku decyduje się na stosowanie mleka modyfikowanego.

Istnieją także pewne przeciwwskazania do karmienia piersią, które mogą pojawić się zarówno ze strony matki, jak i dziecka. Choroby zakaźne lub konieczność zażywania przez kobietę leków, mogą powodować, że produkowany przez nią pokarm będzie szkodliwy dla zdrowia niemowlaka. Również nietolerancja laktozy czy galaktozemia pojawiająca się u noworodków są jednoznacznym przeciwwskazaniem do spożywania przez dziecko mleka matki.

Sposoby na bezpieczne zatrzymanie laktacji

Zatrzymanie laktacji nie odbywa się natychmiastowo - jest to proces, który może trwać od kilku dni do nawet kilkunastu tygodni. Długość zaniku produkcji mleka jest uzależniona od indywidualnych uwarunkowań kobiety (wielkości gruczołów, obfitości laktacji, działania przysadki mózgowej).

Istnieje kilka różnych sposobów, które pozwolą na skuteczne zahamowanie laktacji. Do najszybszego i najbardziej efektywnego należy zażywanie leków zmniejszających wydzielanie prolaktyny (hormonu, który powoduje wytwarzanie mleka). To rozwiązanie choć najwygodniejsze, u dużej liczby kobiet powoduje nieprzyjemne skutki uboczne tj. senność, zawroty głowy, nudności czy zaburzenia cyklu miesiączkowego. Opcja ta wiąże się także z natychmiastowym odstawieniem dziecka od piersi.

Innym, bardziej naturalnym rozwiązaniem, jest stopniowe wydłużanie odstępów czasu między karmieniem. Częstość z jaką produkowany jest pokarm, zależy od tego z jaką częstotliwością pobudzana jest brodawka sutkowa. Im rzadziej dziecko będzie ssać pierś, tym mniej mleka będzie wytwarzał organizm matki.

Dodatkowo przy próbie zatrzymania laktacji warto wspomagać się domowymi sposobami. Picie naparów z szałwii lub mięty może wpływać na zmniejszenie się ilość produkowanego pokarmu.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 4.89/5. Oceniono 10 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat