Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Rodzicielstwo

Jak wychować dziecko, by wyrosło na dobrego człowieka?

Artykuł

Wychowanie dziecka jest bardzo trudnym zadaniem. Każda matka marzy, by jej pociecha była grzeczna, pomocna, uprzejma i wrażliwa. Wbrew pozorom nie jest to nieosiągalne.

Dziewczynki
Autor: pixabay.com

Trzeba stosować pewne zasady i być w nich konsekwentnym. Oto kilka z nich:

  1. Spokojny dom – miła, spokojna i pełna miłości atmosfera w rodzinie jest podstawą, gdyż dziecko chłonie emocje domowników. Wzorując się na rodzicach czy starszym rodzeństwie, gromadzi w sobie pozytywną energię i uczucia, a także przekazuje ja innym ludziom.
  2. Ograniczaj kłótnie i sprzeczki – swoje prywatne problemy załatwiajcie spokojnie, w łagodnej atmosferze. Jeśli nie możecie tego załatwić w ten sposób, zadbajcie, aby waszych krzyków nie słyszało dziecko.
  3. Kontrola agresji – jeśli widzisz, że maluch jest agresywny, np. wyrywając lub bijąc rodzeństwo, musisz szybko zareagować. Przede wszystkim niech wasza rozmowa będzie szczera i spokojna. Wytłumacz dziecku, że nie wolno postępować w taki sposób i pokaż, że takie sprawy można rozwiązać pokojowo.
  4. Pobudzaj altruizm – jeśli dostanie czekoladę, zaproponuj, żeby podzielił się z rodzeństwem/rówieśnikami. Jeśli się na to zdecyduje, koniecznie pochwal go za takie zachowanie. Tego typu zachęty i pochwały sprawią, że maluch zacznie w takich gestach odnajdywać przyjemność.
  5. Świeć przykładem – od kogo malec ma się uczyć dobrych manier, jeśli nie od swoich rodziców? Jak najczęściej używaj słów „dziękuję”, „proszę”, „przepraszam”, itp. Reguły poprawnego zachowania maluszek przyswoi prawie automatycznie.
  6. Stawiaj wymagania - dobre wychowanie nie polega tylko na pochwałach. Jeśli maluch zrobi coś nieodpowiedniego, musisz zwrócić mu uwagę, że takie zachowanie nie jest dozwolone. Poprzez takie wskazówki nauczy się się, co to takt i delikatność.

Klaudia Kwiatkowska

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat