Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Jak wspierać dziecko, gdy wykazuje talent?

Artykuł

Już kilkulatki wysyłają sygnały wskazujące na pewne zdolności. Jak właściwie je odczytać, by wspierać rozwój malucha?

Dziecko talent
Autor: pixabay.com

Do tego nie trzeba przeprowadzać specjalnych testów. Talent dziecka można dostrzec uważnie obserwując pociechę i spędzając z nim czas.

Lubi dźwięki (muzyczny)

Lubi tańczyć, ma wyczucie rytmu, powtarza dźwięki zasłyszane w otoczeniu, domaga się odtwarzania określonych utworów. Warto zachęcić je do zabaw dźwiękonaśladowczych. Naśladujcie wiatr, szuranie butów, szum drzew. Róbcie wspólnie instrumenty, np. grzechotkę z pudełka i kaszy. Śpiewajcie i tańczcie razem, ale gdy nie chce - nie zmuszaj malca do występów.

Kocha ruch (sportowy)

Dziecko jest zwinne, energetyczne, skoordynowane, wcześnie zaczęło chodzić. Chętnie próbuje nowych rzeczy na placu zabaw, a na widok przeszkody nie cofa się lecz ją pokonuje. Uwielbia pływać, skakać, ruch to jego żywioł. Nie zapisuj go zbyt wcześnie na zajęcia dodatkowe, np. na piłkę nożną. Na konkretną dyscyplinę przyjdzie czas nie wcześniej niż w wieku 6 lat. Chodź z dzieckiem na plac zabaw, zapisz je na rytmikę lub ćwiczenia ogólnorozwojowe, organizuj tory przeszkód.

Rwie się do kredek (artystyczny)

Dziecko rysuje, maluje, chętnie gniecie plastelinę lub układa z kamyków dziwne wzory. Jest wrażliwe na kolory, wyraźnie dominuje u niego zmysł wzroku, szybko zauważy nową rzecz w domu. Rozwijaj koordynację oko-ręka. Pomocne są w tym układanki, puzzle, memo. Dostarczaj różnych narzędzi, niech maluje kredą, węglem, gniecie z tobą ciasto. Nie poprawiaj jego prac, a chwal i powieś na lodówce.

Wciąż pyta: dlaczego (naukowy)

Uwielbia robić różne eksperymenty, budować przestrzenne konstrukcje z klocków, obserwuje jak cukier rozpuszcza się w wodzie. Być może fascynuje się liczbami, przelicza wszystko po drodze: schody, drzewa. Lubi porządek i jest dokładne. Wspieraj i zachęcaj do dalszej zabawy. Grajcie w gry i układanki logiczne, rozkręć np. stary zegarek, róbcie w kuchni mikstury z mąki i wody. Nie wyrywaj jednak dziecka zbyt wcześnie z grupy rówieśników tylko po to, żeby rozwijało swój talent. Maluch potrzebuje także zabawy.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
body na roczek

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat