Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Zdrowie

Jak unormować rytm dobowy dziecka?

Artykuł

Unormowany rytm dobowy ma duży wpływ na zdrowie i rozwój dzieci i choć kuszące jest, żeby podczas ferii czy weekendów nie stosować się do stałych godzin snu, to jednak nie warto tego robić.

Unormowac cykl dobowy dziecka
Autor: freepik

Jak zatem zakończyć ciągłe walki o porę snu i ułatwić sobie przestrzeganie wieczornej rutyny?

Wieczorami zrezygnujcie z oglądania telewizji, a także używania telefonów czy tabletów. Zarówno samo światło tych ekranów, jak i to co na nich się ogląda, może mieć wpływ na zasypianie dziecka. Przed snem postawcie na wyciszające, relaksujące zajęcia, takie jak rysowanie, czytanie czy słuchanie spokojnej muzyki.

Warto postawić także na siłę małych nawyków i zadbać o to, aby czas przed snem, każdego dnia wyglądał podobnie. Wystarczy coś prostego, na przykład powtarzający się ciągle schemat typu kąpiel, ubieranie piżamki, mycie zębów i krótka historia na dobranoc. W przypadku starszych dzieci postaw na wieczorną chwilę tylko dla was - porozmawiajcie o tym, jak minął wam dzień albo o ulubionych filmach.

Rozważnie ustal godzinę o której będziecie kładli dzieci spać, im później, tym gorzej, bo zmęczone dziecko trudniej uśpić. Wieczorną porą też skupiaj się na tym, żebyście przebywali w miejscu, w którym dziecko śpi, pozostańcie na piętrze lub po prostu w jego pokoju. Po kąpieli nie wracaj z dzieckiem do salonu czy kuchni, ponieważ te miejsca kojarzą mu się z rozrywką i aktywnością.

Nie zapominaj także o tym, jak dużą moc w kwestiach wychowania dzieci ma wasze konsekwentne działanie. Jeśli ustalicie porę snu, nie zmieniajcie jej z byle powodu. Zadbajcie też o to, aby w pokoju dziecka panowały dobre warunki do snu - odpowiednia temperatura i zaciemnienie pokoju potrafią zdziałać cuda.

W ciągu dnia zadbaj o to, aby dzień dziecka był wypełniony aktywnościami, które pozwolą mu dać ujście młodzieńczej energii. Wraz z wiekiem dziecka ogranicz za to drzemki, które mogą zaburzać rytm dobowy i sprawiać, że dziecko nie będzie chciało spać w nocy. Uważaj także na to, jakie przekąski podajesz dziecku, szczególnie wieczorem. Duże ilości kofeiny, które znajdują się między innymi w czekoladzie czy popularnych napojach gazowanych lub cukru nadmiernie pobudzą dziecko, utrudniając mu tym samym położenie się spać o ustalonej porze.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
body na roczek

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat