Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Nastolatek

Jak rozmawiać ze zbuntowanym nastolatkiem

Artykuł

Bunt u nastolatka to jedna z najoczywistszych rzeczy pod słońcem. Bywa jednak koszmarem dla rodziców. Oto kilka podpowiedzi, jak porozumieć się z „szalejącym” kilkunastolatkiem.

Jak rozmawiac zbuntowany nastolarek
Autor: pixabay.com

Negowanie rodzicielskiego autorytetu, pyskówki i zmienne nastroje to „chleb powszedni” dla opiekunów dorastających dzieci. To naturalne bowiem, że młody człowiek, w procesie wzrastania i poszukiwania własnego „ja” bywa „huraganem” emocji. Trudno jest się wtedy zazwyczaj porozumieć z młodzieżą, ale istnieją sposoby na usprawnienie komunikacji między pokoleniami. Warto wczuć się w problemy i dylematy egzystencjalne dorastającego młodego człowieka i przypomnieć sobie nasze „dochodzenie” do dorosłości. Grunt to cierpliwość. Podniesiona do bardzo wysokiej potęgi. Warto pamiętać, że trudne miesiące relacji z potomstwem kiedyś miną, a nieobliczalne, dziwne i niesforne zachowania nastolatka zaczną się stabilizować.

Jakkolwiek kilkunastolatek będzie się wobec rodzica zachowywał i cokolwiek nabroi, dobrze zachować zimną krew i nie reagować gniewem na kłopoty wychowawcze, jakie sprawia. Stosowanie zasady: oko za oko i wymierzanie coraz to nowych kar tylko zaostrza najczęściej sytuację. Dorastające dziecko trzeba wspierać w trudnym procesie przemiany w dorosłego, poświęcać mu dużo uwagi, czasu i jak najwięcej z młodym człowiekiem rozmawiać. Nie chodzi jednak tylko i wyłącznie o pouczanie nastolatka i wychodzenie z pozycji: ja wszystko wiem najlepiej. Podstawą jest uważne słuchanie dziecka, danie mu prawa do swobodnej wypowiedzi, doradzanie mu, ale nie wymuszanie określonych zachowań, bo każdy przecież powinien uczyć się na własnych błędach. Starajmy się nie rozmawiać z potomstwem pod wpływem silnych emocji. Gdy przeważają w nas negatywne uczucia, wybierzmy się lepiej na półgodzinny spacer, a dopiero po powrocie z przechadzki przystępujmy do rozmowy z latoroślą. Gdy krytykujesz potomka, zadbaj, aby była to zawsze konstruktywna krytyka. Nie strofuj nadmiernie nastolatka, nie wyliczaj jego wad ani nie wypominaj mu jego przewinień z przeszłości tylko i wyłącznie po to, aby mu dogryźć i samemu lepiej się poczuć. O wiele lepiej delikatnie napomknąć o rzeczach do poprawy, niż robić dziecku nieustanne wyrzuty. Tłumaczmy kilkunastolatkowi otaczający go świat, opowiadajmy, jak radziliśmy sobie w różnych sytuacjach w jego wieku, wyjaśniajmy skutki określonych postępków. W rozmowach nie powinno być tematów tabu. Przemilczane kwestie, niedomówienia, wybielanie się i nieszczerość wcześniej czy później mszczą się. Dawajmy dziecku dobry przykład. To m.in. obserwując rodziców nastolatek uczy się życia. Bądźmy wsparciem dla potomstwa i okazujmy mu miłość. Nie wstydźmy się wyrażania uczuć. Nie zapominajmy o codziennym używaniu słów: proszę, przepraszam, dziękuję. Chwalmy nastolatka i zachęcajmy do posiadania różnorakich zainteresowań. Jeśli nastolatek będzie zajęty realizowaniem swojego hobby, jest szansa, że nie będzie miał czasu na popełnianie głupstw. Uczmy kilkunastolatka odpowiedzialności za siebie i za innych oraz ponoszenia konsekwencji osobistych wyborów. Warto dopuszczać też potomka do podejmowania rodzinnych decyzji. Zakup nowych mebli, telewizora, samochodu, wzięcie kredytu, wyjazd wakacyjny – zapytajmy latorośl o zdanie w tych kwestiach. Nie pozbawiajmy go możliwości poczucia się częścią rodzinnej wspólnoty. Dziecko powinno czuć, że jego zdanie dla rodziców jest ważne.

Nastolatek to żywioł. Jeśli jednak kilkunastolatek będzie czuł, że jest kochany, a rodzice chcą jego dobra, o wiele łatwiej będzie mu przejść przez okres dorastania. Warto przekonać potomka, że jesteśmy po jego stronie.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat