Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa?

Artykuł

Narodziny brata lub siostry to w życiu dziecka często prawdziwa rewolucja. Warto więc swoją pierworodną pociechę na to przygotować.

Przygotowac dziecko rodzenstwo
Autor: freepik

Dzieci różnie przyjmują wiadomość o tym, że ich mamy urodzą im niedługo braciszka lub siostrzyczkę. Niektóre cieszą się, że będą miały kogoś, z kim będą mogły się bawić, u innych rodzi się wtedy stres, niepokój, zazdrość, pojawiają się obawy, że rodzice nie będą już mieli dla nich czasu.

Ważne, aby przeprowadzić z potomkiem choć kilka rozmów o małym lokatorze, który zamieszkał w brzuszku mamy, podać zalety posiadania rodzeństwa, przybliżyć latorośli temat ciąży, opieki nad noworodkiem i odpowiedzieć na wszystkie pytania dziecka dotyczące tej nowej dla niego sytuacji. Bezcennym jest także dołożenie starań, aby nasza pierworodna pociecha nie czuła się w okresie ciąży zaniedbywana, aby nie odczuwała za bardzo nieobecności swojej rodzicielki, gdy ta odwiedza ginekologa, wybiera wyprawkę itp. Miłość i czułość okazywana dziecku to bez wątpienia najlepsza droga do tego, aby umiało ono dobrze odnaleźć się w nowej rzeczywistości i aby rosnący w brzuszku mamy dzidziuś zyskał rodzeństwo, które nie będzie spoglądać na niego w przyszłości ze skwaszoną miną.

Aby nasz pierworodny potomek poczuł się doceniony i ważny, warto zabrać go na zakupy wyprawkowe i poprosić o pomoc w wyborze akcesoriów dla młodszego braciszka lub siostrzyczki. Oswoić temat pojawienia się w domu niemowlaka, pomóc powinno także opowiedzenie dziecku o tym, jak to było, gdy nasza pierworodna pociecha "zameldowała się" w naszym życiu. Warto także zakupić jakąś książeczkę dla dzieci, w którym temat pojawienia się rodzeństwa jest obecny i przeczytać ją razem z naszym pierworodnym potomkiem.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
body na roczek

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat