Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Nastolatek

Jak przetrwać szkolne lata?

Artykuł

Jeśli jesteś starszą nastolatką zapewne wiesz, ile trudu potrafi przynieść życie. Szkoła, różne znajomości, kłótnie i zauroczenia- jak to wszystko ogarnąć, by nie zwariować i mieć czas na wszystko, co ważne?

Jak przetrwac szkolne lata
Autor: freepik.com

Będąc w wieku nastoletnim, zaczynasz mieć świadomość otaczających cię zmian. Zmienia się twoje ciało, a także podejście do samej siebie i życia. Zaczynasz poszukiwać swojej prawdziwej tożsamości i wydaje ci się, że wiele rzeczy cię przerasta. Miewasz huśtawki nastrojów i doświadczasz silnych emocji.

Okres dojrzewania może trwać mniej więcej nawet do 25.roku życia, zatem nie obawiaj się, jeśli skończyłaś już 20 lat, a nadal czujesz się niestabilna i nie wiesz dokładnie, kim jesteś i nadal przeżywasz kryzysy typowe dla okresu wydawałoby się, że nastoletniego. Wszystko jest z tobą w porządku, lecz warto się o siebie jak najlepiej zatroszczyć.

Jeśli jesteś uczennicą nie zapominaj, że edukacja ma moc. Zdobycie jej jest ważne i pomoże ci w przyszłości znaleźć pracę zarobkową, a także pomoże rozwinąć twój umysł; sprawi, że odkryjesz w czym jesteś dobra i co cię interesuje, a także da ci możliwość zdobycia przyjaźni. Dlatego właśnie szkoła jest ważna. Jednak jest też środowiskiem, w którym można doświadczyć różnych traum i zrazić się do życia.

Na wszystkie bolączki oczywiście nie ma jednego lekarstwa, jednak systematyczna nauka z lekcji na lekcję pomoże ci obniżyć poziom stresu przed sprawdzianem, czy odpowiedzią ustną. Mniej się martwi i stresuje ten, który wcześniej się przygotował i zna materiał. Pamiętaj jednak, że nie musisz mieć samych ocen celujących, by być mądrą. Możesz mieć słabsze oceny, jeśli akurat przedmiot niezbyt cię interesuje i chcesz go poznać tylko na poziomie podstawowym, by nie mieć problemów z nauką.

Stres w szkole nie jest zły, jeśli cię mobilizuje i jest dostarczany w małych dawkach. Czasem, gdy działasz pod presją wyniki mogą być lepsze, gdyż stres w zdrowej dawce mobilizuje twój organizm do pracy i koncentracji. Jednak zbyt duża presja nie jest dobra i prowadzi do odczuwania strachu i myślenia, co się stanie, jeśli zawiedziesz. Dlatego stale dbaj, byś do szkoły wstawała wypoczęta, nie imprezuj przed ważnym sprawdzianem, czy egzaminem, trzymaj zdrową dietę i wychodź na spacery.

Będąc młodą kobietą na pewno przeżywasz tzw. kryzys tożsamości, poza tym zmiany zachodzące w twoim mózgu mogą cię drażnić i przygnębiać. Nie jest łatwo odpowiedzieć sobie na pytanie kim się jest, zwłaszcza, gdy wszystkiego doświadcza się po raz pierwszy. Jest jednak sposób, by sobie choć trochę pomóc. Próbuj różnych aktywności, może to być koło zainteresowań, sport, wolontariat, eksperymenty z różnymi stylami ubierania się, słuchanie różnego rodzaju muzyki, oglądanie i czytane książek różnego gatunku. Tylko dzięki próbom i podejmowaniu aktywności łatwiej ci będzie odkryć co lubisz, a z czego chcesz zrezygnować.

Nie zapominaj, by utrzymywać dobry kontakt z rodziną, jeśli jest to możliwe, ważne jest, byś w młodym wieku miała dobrą grupę znajomych, która będzie cię budować, wspierać w trudnych momentach, z którą będziesz się mogła wymienić spostrzeżeniami co do okresu dojrzewania i nie będzie destrukcyjna. Dzięki tym radom okres dojrzewania powinien upłynąć ci mniej boleśnie.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat