Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Jak przetrwać dzień matki, kiedy masz problemy z zajściem w ciążę lub straciłaś dziecko?

Artykuł

Dzień Matki może wywołać w nas różnego rodzaju emocje, które wcale nie są łatwe. Jeśli masz trudności z zajściem w ciążę lub doświadczyłaś poronienia, dzień skupiony wokół macierzyństwa może być dla Ciebie bardzo trudny.

Przetrwac dzen matki
Autor: freepik

Nasze mechanizmy radzenia sobie ze stratą bądź żalem są różne w zależności od osoby, ale jest kilka kroków, które możesz podjąć, aby pomóc sobie w ten trudny dzień dla ciebie. Kiedy wszyscy świętują Dzień Matki, a ty nie możesz brać w tym udziału, to choć nie ma uniwersalnego rozwiązania dla nas wszystkich, to istnieją strategie, które możesz wypróbować, aby ten dzień nie był aż tak przytłaczający emocjonalnie.

Poznaj i nazwij swoje uczucia

Naucz się zauważać swoje uczucia, ponieważ są one ważne. Problemy z płodnością mogą być bardzo niszczące dla naszej psychiki. Poświęć więc trochę czasu na zastanowienie się nad swoją sytuacją i na jakim etapie podróży obecnie się znajdujesz. Choć twoja droga do zajścia w ciążę może ci się wydawać długa i trudna, postaraj się skupić na tym, jak daleko zaszłaś do tej pory. Niezależnie od tego, czy jesteś na etapie prób z in vitro, zmieniłaś swój styl życia i dietę, czy może dopiero, co zaakceptowałaś sytuację w której się znalazłaś, skup się na tym, co osiągnęłaś i nie bój się swoich uczuć. Gniew, smutek, żal, a nawet zazdrość, są całkowicie normalne w tym dniu i nie tylko, nie próbuj ich tłumić, otwórz się na swoje emocje.

Nie wahaj się odrzucić planów

Jeśli nie masz ochoty widzieć się z kimś w Dzień Matki i chcesz spędzić ten dzień inaczej, to nie czuj się pod presją i nie rób tego, czego nie chcesz. Spędź ten dzień tak jak masz ochotę, jeśli potrzebne jest ci w tym momencie zakopanie się pod kołdrą, to nie miej wyrzutów sumienia.

Zrób to po swojemu

Jeśli ułożysz plan z wyprzedzeniem, będziesz mieć swojego rodzaju kontrolę nad tym dniem. Twój plan nie musi obejmować robienia czegokolwiek, ale mentalne przygotowanie się na Dzień Matki, pomoże Ci przez niego przejść. Możesz też uczcić ten dzień w wyjątkowy sposób tylko dla siebie (i swojego partnera/partnerki), na przykład poświęcając go na kontakt z przyrodą, naturą. Pamiętaj, że nie ma właściwego sposobu na przeżywanie żałoby czy smutku, rób to, co Ci pomaga i nie oglądaj się na innych.

Unikaj punktów zapalnych

W Dzień Matki warto zrezygnować z przeglądania mediów społecznościowych - oglądanie zdjęć szczęśliwych rodzin może być trudne, podobnie z kwiatami i innymi podarunkami. Zadbaj o siebie i nie wystawiaj się na bombardowanie tymi obrazami. Każdy ma swoje punkty zapalne, zastanów się, co i jakie sytuacje wywołują u ciebie zwiększenie frustracji związanych z niemożliwością zajścia w ciążę lub stratą dziecka i unikaj ich jak tylko to możliwe.

Pamiętaj, że nie jesteś sama

Problemy z płodnością czy strata dziecka może sprawiać, że czujesz się bardzo samotna, pamiętaj jednak, że wiele kobiet znajduje się w podobnej sytuacji do twojej i nie wahaj się prosić bliskich i przyjaciół o wsparcie lub skorzystać z profesjonalnej pomocy.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat