Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Małe dziecko » Zdrowie

Jak pomóc dziecku przy zatruciu pokarmowym?

Artykuł

Dotkliwe kłopoty żołądkowe dzieci to zmora wielu rodziców. Co można na to poradzić? Podpowiedzi w poniższym artykule.

Dziecko zatrucie pokarmowe
Autor: freepik

Wirusy, bakterie i pasożyty lubują się w atakowaniu organizmów małych dzieci z racji tego, że mają one niedojrzałe układy pokarmowe. Zatruciom pokarmowym sprzyja obniżona odporność dziecka, nieodpowiednie przechowywanie żywności, ponowne zamrażanie już raz mrożonych produktów, bycie na bakier z higieną, wysoka temperatura, duża wilgotność. Biegunka, wymioty, gorączka, bóle brzucha - to typowe objawy zatrucia pokarmowego.

Gdy te nieprzyjemne doświadczenia stają się udziałem naszej pociechy, podstawa to nie dopuścić do odwodnienia dziecka. Warto poić chorego potomka przegotowaną ciepłą wodą, herbatkami, wodą mineralną, płynami zawierającymi elektrolity. Ważne jednak, aby nie podawać choremu za dużo płynów na jeden raz. Spotęgować to bowiem może wymioty. Niektórym dzieciom pomaga picie mięty albo rumianku. W pierwszych godzinach po ujawnieniu się zatrucia, lekarze radzą nie podawać dzieciom żadnych pokarmów. Wyjątkiem są niemowlęta karmione mlekiem matki. Gdy zauważymy poprawę stanu zdrowia naszej pociechy i zanikanie objawów zatrucia, można przygotować dziecku kleik ryżowy, podać sucharki, gotowaną marchewkę, kaszkę lub małą porcję chudego, niesolonego mięsa. Kiedy problemy żołądkowe naszego potomka trwają ponad dobę, a symptomy zatrucia pokarmowego nie ustępują, warto skontaktować się z lekarzem rodzinnym, aby ten wdrożył skuteczne leczenie i zadbał o bezpieczeństwo zdrowotne naszego dziecka. Odkładanie wizyty u specjalisty może mieć bardzo przykre konsekwencje dla naszej pociechy. Lepiej więc z telefonem do lekarza zbyt długo nie zwlekać.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
body na roczek

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat