Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Jak odciągnąć dzieci od ekranów?

Artykuł

Jeśli chcesz ograniczyć czas, który twoje dziecko spędza przed ekranem, musisz pamiętać, że konsekwencja jest kluczem do sukcesu. Oznacza to jednak też to, że musisz kontrolować, jak często sama korzystasz z telefonu!

Jak odciagnac dzieci ekran
Autor: freepik

Wspieranie dzieciństwa wolnego od ekranów telefonów i tabletów, to wspólny cel większości rodziców, chcemy, aby nasze dzieci spędzały jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu lub oddając się czytaniu czy kreatywnej zabawie. Rzeczywistość bywa jednak zgoła inna, wszystkie dzieci wokół mogą grać na tabletach i oglądać bajki, a Ty czasem po prostu potrzebujesz chwili, aby popracować czy przygotować obiad i tak zasady dotyczące czasu, który nasze dzieci mają spędzać przed ekranem przestają być aż tak surowe.

Nie warto jednak się poddawać, według badań opublikowanych przez JAMA Pediatrics w 2019 dzieci, które spędzają więcej czasu przed ekranem, mają niższą integralność strukturalną obszarów istoty białej w częściach mózgu, które wspierają język i inne umiejętności, takie jak czytanie czy pisanie. Nie oznacza to jednak, że musisz panikować. Całkowity zakaz korzystania z technologii również nie będzie dobry dla dzieci, grunt, aby wykorzystywać czas przed ekranem jak najlepiej. Słuchanie piosenek, odkrywanie nowych zainteresowań, tworzenie filmików - to pozytywne, kreatywne zajęcia. Jeśli mimo to, uważasz, że twoje dzieci spędzają zbyt wiele czasu przed monitorem, to istnieje kilka strategii, które pomogą Ci w ograniczeniu tego problemu.

Czym skorupka za młodu nasiąknie…

Dzieci, które spędzają dużo czasu przed ekranem już we wczesnym dzieciństwie, z wiekiem będą poświęcać na te rozrywki stopniowo coraz więcej czasu. Przykładowo wg badań opublikowanych przez JAMA Pediatrics, średni dzienny czas spędzany przez dzieci na oglądaniu telewizji czy korzystaniu z komputera lub urządzenia mobilnego wzrósł z 53 minut w wieku 12 miesięcy do ponad 150 minut w wieku 3 lat. To odkrycie sugeruje, że interwencje mające na celu skrócenie czasu przed ekranem mogą mieć większe szanse powodzenia, jeśli zostaną wprowadzone wcześnie.

Dzieci poniżej 18 miesiąca życia nie powinny korzystać z „ekranów” wcale (z wyjątkiem rozmów wideo), dla dzieci w wieku 2-5 lat wystarczająca będzie jedna godzina, a dzieci powyżej 6 roku skorzystanie z ustalonych stałych limitów czasu, które będą mogły spędzić na oglądaniu bajek i graniu.

Na tym etapie najłatwiejszym sposobem ograniczenia czasu przed ekranem jest po prostu odmówienie dostępu do ekranów, ponieważ młodszym dzieciom łatwiej jest ustalić limity i opóźniać udostępnianie im własnych urządzeń oraz decydować, kiedy są po prostu za małe na korzystanie z niektórych aplikacji czy gier.

Doceń przeciwnika

W przypadku starszych dzieci sprawa staje się bardziej skomplikowana - wraz z wiekiem dzieci widząc, że ich koledzy i koleżanki korzystają z telefonów czy tabletów, same będą pragnęły ich używać. Jednak pamiętaj, że brak konsekwencji w ustalaniu granic w tej sprawie, przeniesie się na problemy z zadaniami domowymi, snem i ogólnym zachowaniem dziecka, dlatego najlepiej jest ustalić pewne zasady rodzinnego spędzania czasu i się ich trzymać.

Aby odciągnąć dzieci od ekranów zapewnij im równie ciekawe alternatywy, np. rodzinna wycieczka czy turniej gier planszowych. Nie zapominaj także o tym jak ważne jest, aby z dziećmi rozmawiać. Wytłumacz w jaki sposób twórcy aplikacji stosują różne taktyki, aby nami manipulować, np. samoistnie włączający się kolejny filmik na YouTube.

Rozwijaj także w dziecku dobre nawyki związane z korzystaniem z Internetu czy technologii. Dowiedz się, jak Twoje dzieci spędzają czas w Internecie i zapytaj, co robią, bo mogą cię zaskoczyć! Czas spędzany online może być także produktywny.

Możesz także spróbować korzystać z takich rozwiązań jak limit na Wi-Fi czy poszczególne aplikacje, nie zastąpi to jednak konsekwencji i rozmowy z dziećmi, które jako jedyne dają Ci szansę na trwałe rezultaty i zdrowe nawyki.

Świeć przykładem

Nie uzyskasz szacunku do zasad i limitów czasu przed ekranem od swoich dzieci, jeśli sama nie będziesz ich przestrzegać. O ile ilość czasu, którą przed ekranami spędzają nasze dzieci potrafi nas przerazić, sami nie zdajemy sobie sprawy, że i my powinniśmy ograniczyć korzystanie ze smartfonów, oglądanie telewizji czy granie na tablecie.

Pamiętaj, że rodzice muszą równie sumiennie przestrzegać wspólnych zasad - po przyjściu do domu odłóż telefon, wycisz powiadomienia, a kiedy będziesz musiała skorzystać z telefonu podczas czasu dla rodziny wytłumacz dzieciom, co musiałaś sprawdzić. Twoja konsekwencja i przykład jest konieczna dla wprowadzenia zdrowych zasad.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat