Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Literatura

„Jak nie zwariować ze swoim dzieckiem”- recenzja

Artykuł

Jak obudzić w dzieciach pasję do nauki i przygotować do życia w zmieniającym się świecie?

Jak nie zwariowac ze swoim dzieckiem
Autor: Materiały prasowe

Mikołaj Marcela jest wykładowcą akademickim oraz popularyzatorem nowoczesnej edukacji, która rezygnuje z „hodowania” uczniów na rzecz ich holistycznego rozwoju. O swoich poglądach mówi w prasie, a także poświęca im książki. W najnowszej publikacji, kontynuacji poradnika „Jak nie spieprzyć życia swojemu dziecku. Wszystko, co możesz zrobić, żeby edukacja miała sens”, opisuje, jak kształtować w dzieciach naturalną potrzebę nauki oraz poczucie sukcesu i zadowolenia z siebie.

Książce przyświeca ważna myśl: dziecko nie jest ani szkolnym projektem, ani rodzinną inwestycją. Dlatego zawiedzeni będą wszyscy ci, którzy spodziewali się wskazówek, jak skłonić uczniów, by spełniali narzucane im wymagania. W zamian autor proponuje wartościowe lekcje wrażliwości i empatii dla dorosłych, pomocne przy zmianie perspektywy, która jest konieczna, by nadążyć za zmieniającym się światem. Zdarza nam się przecież szukać winy w dzieciach, w ich braku motywacji oraz niechęci do szkoły, nie zauważając przy tym, że sami jesteśmy czasami ofiarami swoich skostniałych przekonań i pułapek myślowych o edukacji. Marcela nie moralizuje, ale uświadamia czytelników, że szkolnictwo potrzebuje nowych rozwiązań, a na dowód tego, że zmiany są możliwe przedstawia szkoły i nauczycieli, którym udało się „oszukać” system.

Adresatami poradnika Marceli nie są, jakby się mogło wydawać, wyłącznie rodzice oraz nauczyciele. Grono odbiorców poszerzyłabym o wszystkich, którym zależy na satysfakcji z uczenia się oraz rozwijania swoich predyspozycji. Szczególnie ci, którzy wyrastali w szkolnej kulturze niezdrowej rywalizacji oraz nauki w układzie kar- nagród, i teraz, nawet w dorosłym życiu, sukces rozumieją jako skrupulatne wypełnianie zadań i spełnianie oczekiwań innych, powinni przeformułować priorytety. Rynek pracy nieustannie się zmienia i coraz częściej zgłasza zapotrzebowanie na pracowników z kompetencjami, które niekoniecznie doskonalimy w szkolnych ławkach. Jeśli jesteście ciekawi, na jakie umiejętności pracodawcy coraz częściej zwracają uwagę, koniecznie zajrzyjcie do książki.

Dla jasności- Marcela nie jest odkrywczy w przekazie o stanie współczesnej edukacji i wizji jej zmiany. Każdy, kto choć trochę interesuje się szkolnictwem w Polsce i na świecie, słyszał już o ruchu Budzących się Szkół, pedagogice Montessori, testach osobowości oraz rewolucji edukacyjnej w Finlandii. W zależności od poziomu zorientowania w zdobyczach pedagogiki i psychologii „Jak nie zwariować ze swoim dzieckiem…” będzie lekturą dla jednych- motywującą oraz systematyzującą wiedzę, dla drugich- sporym zaskoczeniem i być może przyczynkiem do przemyśleń.

„Jak nie zwariować ze swoim dzieckiem…” jest dla mnie przede wszystkim lekcją powtórzeniową o tym, że nauka to nie oceny, sukces to nie wyniki w pracy, a dążyć należy do stabilnego zdrowia psychicznego, a nie do spełniania zewnętrznych oczekiwań. Myślę, że te „truizmy”, choć znane, to jednak wciąż pozostają w zasięgu wiedzy teoretycznej. Czas, by wykorzystywać je w praktyce.

Mikołaj Marcela, „Jak nie zwariować ze swoim dzieckiem. Edukacja, w której dzieci same chcą się uczyć i rozwijać”, Warszawa, MUZA SA, 2020

Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 1 raz.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat