Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Pielęgnacja

Jak nie rozpuścić niemowlaka?

Artykuł

Każda mama dałaby swojemu maluchowi gwiazdkę z nieba. Jednak czy spełnianie wszystkich zachcianek dzieci to dobre rozwiązanie?

Ząbki dziecka
Autor: pixabay.com

Rozpieszczanie dziecka jest skutkiem niekonsekwentnego sposób wychowania i/lub przejawem nadmiernej opiekuńczości. Rodzice spełniający każdą zachciankę swojej pociech sprawiają, że maluch nie ma ustalonego systemu kar i nagród. Konsekwencją tego jest postawa roszczeniowa, opryskliwość, marudzenie i nieposłuszeństwo.

Nadopiekuńczość wiąże się z niekonsekwentnym sposobem wychowawczym. Młodzi rodzice często nie wiedzą, jak postępować, dlatego też albo na wszystko pozwalają, rozpieszczają i ulegają zachciankom malucha, albo w ciągłym lęku „dbają” o jego zdrowie i bezpieczeństwo, blokują aktywność i samodzielność, nakładają na nie wiele ograniczeń, uważając, że to dla jego dobra. Tego typu wychowanie utrudnia proces socjalizacji i usamodzielniania się dziecka.

Jak nie rozpuścić malucha? Musisz nauczyć się mówić stanowcze „NIE”. Od najmłodszych lat dziecko powinno mieć świadomość, że jego życzenie nie zostaje spełnione natychmiast. Im nasza pociecha jest starsza, tym częściej trzeba okazywać swoją stanowczość. Stawiając rozsądne granice pokazujesz mu, że to także wyraz miłości i troski. Dzięki nim malec czuje się bezpieczniej i uczy się reguł, które obowiązują w świecie.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 1 raz.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat