Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Małe dziecko » Higiena

Jak nauczyć dziecko korzystania z nocnika

Artykuł

Nadchodzi taki czas, że trzeba w końcu swojego potomka odpieluchować.

Jak nauczyc dziecko nocnik
Autor: pixabay.com

Przyzwyczajać dziecko do użytkowania nocnika powinno się wtedy, gdy widzimy, że maluch jest na to naprawdę gotowy i wystarczająco dojrzały. Błędem jest wymyślenie sobie jakiegoś terminu i forsowanie nauki nocnikowania dziecka na siłę oraz porównywanie naszej pociechy z innymi. To, że będący w tym samym wieku co nasza latorośl potomek sąsiadów regularnie siusia do nocniczka już od kilku miesięcy, nie oznacza wcale, że nasz szkrab jest na tyle samodzielny i gotowy psychicznie, aby pójść w jego ślady. Przekonanie się do nocnika czy toalety jest u dziecka sprawą indywidualną. Każdy maluch rozwija się bowiem w swoim własnym tempie.

Gdy zaobserwujemy, że nasz szkrab jest świadomy swoich potrzeb fizjologicznych i informuje nas zawsze o tym, że trzeba mu zmienić pieluchę, chce mu się siusiu lub kupkę, nie moczy się niekontrolowanie w nocy, bywa to sygnałem do tego, aby rozpocząć naukę nocnikowania. Dziecko musi jednak już być na tyle samodzielne, że będzie umiało samo zlokalizować i siąść na nocnik, znaleźć toaletę, ściągnąć i ubrać sobie majteczki, odpiąć guzik, zdjąć szelki, umyć rączki po załatwieniu potrzeby fizjologicznej itp. Gdy odpieluchowujemy potomka, warto być konsekwentnym w oduczaniu go noszenia pieluch. Jeśli więc nie zakładamy synkowi lub córce pieluchy na dzień, nie róbmy tego i w nocy. W przeciwnym razie, maluch nie będzie wiedział, czy może ostatecznie używać pieluszki, czy też nie.

Dobrze pamiętać, że w początkowej fazie nauki korzystania z nocnika będą zdarzać się czasem przypadki zsikania się dziecka w majtki. Warto być na to przygotowanym i mieć pod ręką bieliznę dla potomka na zmianę, ręczniki czy chusteczki, szczególnie wtedy gdy będziemy przebywać poza domem lub czeka nas przemieszczanie się samochodem. Naukę nocnikowania dobrze rozpocząć w momencie, gdy życie rodzinne przebiega spokojnie i stabilnie. Nagromadzenie stresujących sytuacji i bodźców nie będzie wpływać bowiem pozytywnie na odzwyczajanie malucha od pieluch. Dobrze unikać karania pociechy za siusianie w majtki, publicznego zawstydzania dziecka, krzyków, reprymend. Nie powinno zabraknąć za to codziennych pochwał dla potomka, za każdy przypadek skorzystania z nocnika czy toalety. Działają bowiem one niezwykle korzystnie na psychikę uczącego się nowej umiejętności malucha.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat