Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Małe dziecko » Higiena

Jak nauczyć dziecko dbania o higienę

Artykuł

Aby nasza pociecha nie wyrobiła w sobie nawyku bycia brudaskiem, warto przekonywać ją do częstego mycia i dbania o czystość swojego ciała i otoczenia.

Nauczyc dziecko higiena
Autor: pixabay.com

Nauczenie malucha dbania o higienę osobistą to czynność, której lepiej zbytnio nie odkładać w czasie. Jeśli bowiem nasza pociecha na dłuższą metę polubi bycie brudaskiem, trudno będzie wyplenić z niej nawyk stronienia od wody i mydła. Im wcześniej zaczniemy dziecku zachwalać korzyści płynące z zachowywania czystości swojego ciała i otoczenia, w którym potomek przebywa, tym większe prawdopodobieństwo, że częste pielgrzymki do łazienek, aby zmywać z siebie brud, wejdą maluchowi w krew.

W nauce higieny osobistej pomocne będzie dawanie dobrego przykładu przez opiekunów oraz nakłaniane latorośli do dbania o swoją czystość przez zabawę. Warto dołożyć starań, aby unaocznić maluchowi, co to są zarazki, bakterie i wirusy i jak bardzo szkodzą one człowiekowi. Dobrze wyjaśnić potomkowi, że to właśnie one powodują liczne choroby i że jeśli nasza pociecha nie chce notorycznie zmagać się z różnymi dolegliwościami ani wizytować lekarzy i szpitali, warto regularnie myć się i kąpać. Aby kilkulatek nie zapomniał jak długo powinien myć ręce (około 20-30 sekund), dobrym sposobem będzie nauczenie potomka piosenki lub wierszyka, których głośne artykułowanie trwa właśnie tyle czasu. Warto, aby pod ręką dziecka znajdowały się chusteczki higieniczne i nawilżające. Opłaca się ponadto chwalić pociechę za dbałość o czystość i zainwestować w kolorowe akcesoria do higieny: ręczniczki, kubek do mycia zębów, szczoteczki, gąbki oraz zabawki do kąpieli. Wielu rodziców słucha razem z dziećmi piosenek dotyczących dbania o higienę np. zespołu Fasolki: „Szczotka, pasta, kubek”, „Mydło lubi zabawę”. W Internecie nie brakuje bowiem utworów, które zachęcić mogą maluchy do dbałości o czystość. Procentuje również oglądanie z pociechami książeczek promujących bycie czystym przez dzieci. Warto bawić się z kilkulatkami w kąpanie, czesanie lalek i innych zabawek, czyszczenie uszu misiowi itp. Takie rozrywki powinny oswoić bowiem naszego domowego brudaska z zabiegami higienicznymi. Wskazane jest wyrobienie w dziecku regularności w pozbywaniu się brudu z ciała, dlatego nie szczędźmy czasu, aby nakłonić pociechę do mycia rączek i twarzy przed posiłkami i po nich.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat