Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Jak motywować dzieci bez przekupstwa?

Artykuł

Wychowanie dziecka to nie lada wyzwanie, zwłaszcza jeśli przychodzi do skłaniania ich do zrobienia czegoś, na co nie mają ochoty. Jak sobie z tym radzić?

Motywowac dziecko bez przekupstwa
Autor: freepik

Stanów wzór

Najlepszym sposobem na to, by przekonać dziecko do danych zachowań jest bycie dla niego przykładem danych cnót i to już od najmłodszych lat. Dzieci zaczynają naśladować zachowanie rodziców bardzo wcześnie - nie pozwalaj sobie na skłanianie dziecka do danych zachowań przekupując je nową zabawką czy ulubionym jedzeniem, to zdecydowanie zły nawyk.

Nagradzaj wspólnym czasem razem

Zamiast zachęcać dziecko obietnicami nieskończenie długiego grania na konsoli czy oglądania telewizji w weekend, zaplanuj wspólne spędzenie czasu. W zamian za solidną porcję nauki zróbcie razem coś, co sprawia twojemu dziecku przyjemność, na przykład wybierzcie się na rower czy do kina.

Daj dziecku wybór

Nikt nie lubi wykonywać sztywno narzuconych poleceń. Zarówno dzieci, jak i nastolatki, często jedynie dla przekory będą dyskutować jeśli nakażesz im coś zrobić. Zamiast tego daj im wybór - zapytaj czy wolą pozmywać naczynia czy wynieść śmieci lub czy wolą wykonać swoje obowiązki teraz czy nieco później. Taka taktyka uczy je również dokonywania wyborów oraz planowania zadań.

Zachowuj spokój

Dzieci potrzebują kryształowo jasnych sytuacji. W momencie gdy twoja pociecha zrobiła coś, czego nie powinna bądź nie wywiązała się z danej obietnicy czy swoich obowiązków, musisz za wszelką cenę zachować spokój. Przeprowadźcie rozmowę podczas której jasno wytłumaczysz co dziecko musi zrobić i kiedy oraz wytłumacz jakie będą konsekwencję tego, jeśli się z tego nie wywiąże. Trzymaj się konsekwentnie waszych wspólnych ustaleń.

Doceniaj ich starania

Dzieci (dorośli także!) potrzebują czuć się docenione, jednak nie tylko gdy uda im się osiągnąć dany cel, ale także wtedy, gdy dokładają wszelkich starań, by coś osiągnąć. Nie skupiaj się na konkretnych wynikach, zamiast nich dostrzegaj to ile pracy i serca twoje dziecko włożyło w przygotowania i doceń to.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
body na roczek

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat