Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Pielęgnacja

Jak dbać o uszy niemowlaka?

Artykuł

Uszy niemowlaka są bardzo delikatne i trzeba się z nimi ostrożnie obchodzić.

Śpiące niemowlę
Autor: pixabay.com

Zanim jednak spanikujemy, że możemy wyrządzić krzywdę naszej kruszynce, trzeba wiedzieć, że ta część ciała jest „samooczyszczalna”. Woskowina, która znajduje się w środku pełni ważną funkcję: chroni przewód słuchowy bobasa przed uszkodzeniami. Kiedy uzbiera jej się zbyt dużo, sama wypływa na zewnątrz.

Jak to najprościej robić

Trzeba pamiętać, że uszy maluszka czyścimy tylko i wyłącznie na zewnątrz! Najlepiej robić to bezpośrednio po kąpieli. Pamiętaj, że usuwamy tylko wosk, który wypłynął z przewodu słuchowego i osadził się na małżowinie. Czym to robić? Wacikiem, zwiniętą watą, zwilżoną pieluszką tetrową, rogiem ręcznika lub owiniętym w materiał opuszkiem palca.

O tym zapomnij

Nigdy, ale to nigdy, nie usuwaj woskowiny patyczkami higienicznymi! Poza tym, że przyspieszają produkcję woskowiny, to może również spowodować uszkodzenie błony bębenkowej (czego efektem może być stan zapalny) lub wepchnięcie woskowiny w głąb ucha i zatkanie przewodu słuchowego (a to tylko krok do infekcji uszka).

Instrukcja obsługi

Maleństwo umieszczamy na przewijaku, najlepiej na boku, co ułatwi dostęp do uszka. Palec wskazujący owiń miękkim zamoczonym w przegotowanej, ciepłej wodzie materiałem (lub innym wcześniej wymienionym przedmiotem). Dokładnie oczyszczamy małżowinę, następnie kolejnym wacikiem myjemy płatek uszny i zakamarki za uszkami maluszka. To samo robimy z drugim uchem, przekładając niemowlaka na drugi bok. Bardzo ważne: każdorazowo trzeba używać czystego wacika!

Klaudia Kwiatkowska

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat