Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Literatura

„Jajo” – recenzja

Artykuł

Bardzo pomysłowe i oryginalne kompendium wiedzy o jajach.

Jajo
Autor: Materiały prasowe

Autorkami, tej dość intrygującej książki, są Asia Gwis i Eliza Piotrowska. Panie postanowiły zebrać wszystkie informacje i ciekawostki, by stworzyć z nich wspaniałą książkę dedykowaną głównie dzieciom i młodzieży. Wszystkie zapiski i grafiki to propozycja do oglądania i czytania przez całą rodzinę. Książka kształci i bawi.

Wydawać się może, że temat jest prosty i banalny. Nic bardziej mylnego. Jaja to popularny składnik wielu potraw, wręcz niezastąpiony w każdej kuchni. Są smaczne, zdrowe i potrzebne. Mają nawet swoje święto w drugi piątek października. Książka nie jest skierowana tylko dla łasuchów. Autorki piszą o różnych jajach, jak na przykład takich w skorupkach, które składają ptaki, gady, ssaki lub owady. Tłumaczą w jaki sposób jajeczko daje początek nowemu człowiekowi. Obalają również mity związane z jajkami; przedstawiają nowe dietetyczne trendy. Okazuje się, że w niektórych przypadkach, można jeść skorupki. Dowiemy się, co zrobić, by kury były szczęśliwe; jak wygląda jajko od środka i o tym, co ma z nim wspólnego światowa architektura. Autorki przytaczają związki frazeologiczne i znane powiedzenia z różnych stron świata. W książce zostało poruszonych wiele kwestii związanych z jajkami. Nie znajdziemy w niej zbędnych komentarzy ani obrazków. Trudno sobie wyobrazić, ile konotacji wywołuje zwykle, banalne jajko.

Asia Gwizd i Eliza Piotrowska wprowadziły ilustracyjny chaos. Wszystko przypomina szkolny brulion, który jest doskonałym miejscem na notatki i rysunki. Taka różnorodność i liczne niespodzianki na pewno spodobają się wszystkim dzieciom. Nie będzie tutaj tekstów w linijkach skierowanych w tradycyjnym kierunku. Niejednokrotnie trzeba odwrócić książkę, by prześledzić zapiski. Niektóre akapity są rozmieszczone na poszczególnych stronach niby bezładnie. Ilustracje zachodzą na tekst lub ukrywają się pod nim. Wszystko to przykuwa uwagę czytelników. W pouczające teksty wplecione zostały rożnej wielkości czcionki, zdobienie poszczególnych liter i podkreślenia. Wiele ciekawostek zostało przemyconych za pomocą rymowanek. Nie brakuje również nauki poprzez skojarzenia czy prostych słownych zabaw, które są pozbawione informacyjnych przesłań. Ich rolą jest tylko i wyłącznie rozrywka. Te wszystkie rozwiązania niesamowicie urozmaicają całą lekturę i na pewno zostaną docenione przez dzieci, które szybko się nudzą lub potrzebują wielu bodźców.

„Jajo” to fantastycznie wydana, ciekawa, bardzo ładnie zilustrowana i bogata w detale książka. Odkrywa się ją stopniowo. Nie ma możliwości na szybkie rejestrowanie wszystkich zakresów tematycznych. Młodzi czytelnicy będą wspaniałymi odbiorcami tych ciekawych anegdot o charakterze popularnonaukowym, edukacyjnym i rozrywkowym. Książka będzie swoistym przewodnikiem po biologii, fizyce, bajkach, wierzeniach, języku, kulturach, obrzędach i zwyczajach. Bardzo dobry pomysł, odpowiedni format oraz wszystkie detale słowne i obrazkowe sprawiają, że książka będzie doceniona przez szerokie grono czytelników w różnym wieku.

Asia Gwis i Eliza Piotrowska, „Jajo”, Warszawa, Nasza Księgarnia, 2018 rok.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat