Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Zdrowie

Ile śpi niemowlę?

Artykuł

Sen dziecka spędza go z powiek wielu rodzicom.

Ile spi niemowle
Autor: pixabay.com

Bardzo często maluchy według rodziców śpią zbyt dużo, co powoduje, że ci martwią się o prawidłowy rozwój swoich dzieci. Naprawdę, nie ma powodów do obaw! Sen, bardzo często nieregularny, jest dla niemowląt czymś naturalnym.

Maluchy do szóstego miesiąca życia przesypiają średnio około 16 godzin na dobę. Tak duża ilość snu jest niezbędna dla niemowlęcia, ponieważ wtedy jest uwalniany hormon wzrostu odpowiedzialny za prawidłowy rozwój dziecka. Poza tym noworodki bardzo szybko się męczą – samo ssanie mleka jest dla nich dużym wysiłkiem, dlatego też usypiają nawet 7 – 9 razy na dobę. Dodatkowo sen pozwala uporać się maluchom z różnymi bodźcami, z którymi obcowały w ciągu dnia; organizm regeneruje się, aby móc poznawać świat.

Noworodek śpi o każdej porze dnia i nocy, na co wpływa brak melatoniny – hormon ten odpowiedzialny za sen produkowany jest dopiero od 4 miesiąca życia. Uwalniany jest, gdy się ściemnia, dlatego człowiek wieczorem odczuwa senność; brak melatoniny u niemowlaków powoduje, że nie odróżniają one dnia od nocy.

Ile powinno spać dziecko?

  • miesięczne niemowlę – 18-20 godzin na dobę;
  • trzymiesięczne niemowlę – ok. 15 godzin na dobę (10 w nocy i 5 w dzień)
  • półroczne dziecko – około 14 godzin na dobę (11 w nocy i 3 w dzień)
  • roczne dziecko – około 12 godzin na dobę (10 w nocy i 2 w dzień)

Liczby tutaj podane są bardzo orientacyjne – zdarza się, że dzieci śpią trochę mniej lub więcej – wszystko zależy od ich indywidualnych cech i charakteru. Dziecko do pół roku zapada w częste drzemki, co jest spowodowane głodem. Dziecko należy karmić co 3-4 godziny w pierwszym miesiącu i na żądanie po skończeniu pierwszego miesiąca. Maluch wie kiedy jest głodny – ma mały brzuszek i nie jest w stanie najeść się na zapas.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 4.6/5. Oceniono 1 raz.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat