Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Zdrowie

Ile powinno spać niemowlę?

Artykuł

Sen niemowlęcia to bardzo ważna sprawa. Wyspane dziecko jest nie tylko wypoczęte, ale zdrowo rośnie. A szczęśliwe dziecko to radosna mama.

Ile powinno spac niemowle
Autor: pixabay.com

Jednak naukowcy zwracają uwagę na to, że niemowlęta oraz małe dzieci śpią coraz mniej. To z kolei sprzyja zaburzeniom rozwoju i jest przyczyną problemów zdrowotnych. Ile w takim razie powinno spać niemowlę?

Niedostatek snu zaburza wytwarzanie hormonów wzrostu. Przyczynia się do osłabienia odporności organizmu. Dzieci, które śpią krócej są również grubsze od wysypiających się rówieśników. Kolejnym problemem związany z zaburzonym snem dziecka jest pojawienie się zachowań podobnych do objawów ADHD. Niewyspane dzieci reagują w sposób niekontrolowany na czynniki z najbliższego otoczenia. Nie są wstanie przewidzieć skutków swojego zachowania.

Potrzeby związane ze snem są zmienne w zależności od wieku dziecka. Dla noworodków sen jest podstawową aktywnością poza jedzeniem i zmianą pieluszki. W kolejnych etapach rozwoju niemowlaki dopiero uczą się rozróżniać dzień od nocy. Pobudki nocne związane są z częstotliwością karmienia. Jest to niezbędne do ich dalszego, prawidłowego rozwoju oraz odpowiedniego przybierania na wadze.

Po pierwszym roku życia większość dzieci przesypia już całe noce. W ciągu dnia jest to jedna dłuższa drzemka (około 2-3 godziny). Jeśli dziecko jest niespokojne i marudne wówczas warto zastanowić się nad przesunięciem wieczornego usypiania i kąpieli na wcześniejszą godzinę. Drzemka w ciągu dnia jest wskazana także dla dzieci dwuletnich. Według zaleceń noworodki powinny przesypiać od 16 do 20 godzin na dobę. Wczesne niemowlęta od 2 do 4 miesiąca śpią od 12 do 18 godzin na dobę, przy czym w dzień jest to zakres od 5 do 9 godzin, zaś w nocy 6 do 8 godzin. Do 8 miesiąca wydłuża się sen nocny i może trwać nawet do 12 godzin. Dzieci w wieku od 8 do 12 miesiąca śpią od 10 do 16 godzin na dobę.

Rytuały związane ze snem będące przygotowaniem do niego są ważne, aby dziecko mogło w pełni wyciszyć się i wypocząć, a w efekcie zasnąć. Dotyczy to zwłaszcza dzieci starszych.

Sprawa snu dziecka jest kwestią indywidualną. Nie można zmuszać dziecka do tego, aby spało według ściśle określonych norm. Warto jednak podjąć trud tego, aby sen był jak najlepszej jakości, a dziecko obudziło się wypoczęte.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 1 raz.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat