Gdy dziecko jest mniejsze niż określają to typowe średnie rozmiary dla danego wieku ciąży mamy do czynienia z hipotrofią płodu.

Szacuje się, że w przypadku aż 10% wszystkich ciąż występuje tak zwana hipotrofia płodu, czyli niedobór wzrostu oraz deficyt masy ciała u rozwijającego się w łonie kobiety dziecka. Wpływ na pojawienie się hipotrofii płodu ma szereg czynników. Takim czynnikiem może być np. to, że kobieta spodziewająca się dziecka ma zaawansowaną cukrzycę, cierpi na choroby nerek, układu krążenia, układu oddechowego, ma awitaminozę, cierpi na niedokrwistość, posiada wady macicy, zdiagnozowano u niej otyłość lub niedowagę. Czynnikiem ryzyka jest także ciąża bliźniacza. Wynika to z tego, że w przypadku ciąży mnogiej, łożysko musi dostarczać tlen do dwóch płodów, a nie tylko jednego.
Do pojawienia się hipotrofii płodu przyczynić się również może wystąpienie jakiegoś zatrucia w czasie ciąży. Do hipotrofii płodu dochodzi czasem także z powodu wad wrodzonych lub chromosomowych płodu. Potencjalnym czynnikiem ryzyka zahamowania wagi i wzrostu u dziecka może być palenie tytoniu, picie alkoholu w okresie ciąży, przebywanie w czasie ciąży na dużych wysokościach. Gdy kobieta w stanie błogosławionym jest niskiego wzrostu, również i jej potomek może pójść w jej ślady. Warto wiedzieć, że możliwymi powikłaniami w przypadku hipotrofii wewnątrzmacicznej może być niedotlenienie okołoporodowe, przedwczesny poród, zaburzenia krzepnięcia krwi, niskorosłość. Gdy planujemy ciążę, dobrze mieć świadomość, że hipotrofię płodu rozpoznać można podczas badania ultrasonograficznego. Polecają je lekarze w celu uzyskania wiedzy na temat potencjalnego rozwoju płodu.
Przykrą wiadomością jest ta, że nie ma aktualnie skutecznego sposobu leczenia hipotrofii. Mimo to dziecko należy bacznie monitorować, aby jak najlepiej pomóc mu, gdy opuści już organizm swojej mamy. Warto wiedzieć, że gdy zdiagnozowana została hipotrofia płodu, dziecku o niskim wzroście i małej wadze, grozić może w przyszłości choroba wieńcowa lub nadciśnienie tętnicze.
Iwona Trojan