Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Małe dziecko » Higiena

Higiena pierwszych ząbków

Artykuł

Dbanie o higienę jamy ustnej u maluszka należy rozpocząć jak najwcześniej. Po pojawieniu się pierwszych mleczaków należy kształtować u dziecka dobre nawyki, by w przyszłości uniknąć problemów z zębami.

Higiena pierwszych zabkow
Autor: pixabay.com

Pierwsze zęby u niemowlaków zwykle zaczynają się pojawiać między 5. a 7. miesiącem życia, ale tak naprawdę może się to zacząć w innym okresie, gdyż każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Wraz z wyrzynaniem się pierwszych ząbków, należy je myć specjalną silikonową szczoteczką wraz letnią, najlepiej przegotowaną wodą. Gdy pojawi się ich więcej, warto zacząć używać szczoteczki z miękkiego włosia, z zaokrąglonymi końcami, by nie pokaleczyć dziąseł dziecka. Powinna być antypoślizgowa i mieć szeroką rączkę, by ułatwić dziecku (i rodzicowi) współpracę. Co ważne, pamiętaj o wymianie szczoteczki co 2-3 miesiące i po każdej chorobie dziecka.

Aby szczotkowanie zębów nie było dla malucha przykrym obowiązkiem, już od samego początku ta czynność powinna mieć formę zabawy. Twoim zadaniem jest jednoczesne pomaganie dziecku i uczenie go jak prawidłowo trzeba myć ząbki. Najlepiej myć je po każdym posiłku, a na pewno rano i wieczorem, a w szczególności przed snem. Niestety wielu rodziców pozwala wieczorem zasypiać dziecku z butelką mleka czy kaszki, a to może to prowadzić do rozwoju próchnicy w przyszłości.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 2 razy.
body na roczek

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat