Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Grzeszki rodziców

Artykuł

Mimo że rodzice bardzo wiele poświęcają dla swojego potomstwa, dzieci z powodzeniem mogłyby wytknąć mamie i tacie zachowania do poprawki. Oto ich przykłady.

Grzeszki rodzicow
Autor: pixabay.com

Jednym z głównych przewinień większości rodziców jest zbyt mała ilość czasu spędzanego z potomstwem. Kilkanaście godzin bez najbliższych to dla niejednego malucha prawdziwa wieczność. Praca, obowiązki, wyjazdy dorosłych. To wszystko zmory dzieci pragnących, by ich mama i tata byli tuż obok. Zdarzają się zaś tacy rodzice, którzy „podrzucają” synów i córki rodzinie, nianiom i znajomym przy każdej możliwej okazji, nawet gdy mają akurat wolnych parę godzin i mogliby sami wyjść z dziećmi na spacer czy na plac zabaw. Takim prawnym opiekunom niejedna latorośl postawiłaby ogromnego minusa.

Rodzicielskim faux pas jest również palenie papierosów przy dziecku i w domu, w którym mały człowiek się wychowuje. Zamiast wyjść na balkon czy raczyć się nikotyną przy otwartym oknie, wielu rodziców zmusza nagminnie potomstwo do wdychania szkodliwych substancji. A najgorsze, że często takie trucie dziecka trwa latami, bez poczuwania się do winy ze strony dorosłych.

Popularnym rodzicielskim przewinieniem jest także unikanie rozmów z potomstwem na trudne i krępujące tematy, zbywanie malucha czy nastolatka, gdy pyta o ciekawiące go sprawy oraz zadaje pytania o otaczający go świat. Brak osobistych i długich rozmów w rodzinie to zaś przyszły brak poczucia więzi i zaufania między pokoleniami. A od tego tylko jeden krok do tego, by dziecko zaczęło oddalać się od najbliższych. Czasem i na lata.

Grzeszkiem mam i ojców jest ponadto przenoszenie własnych niespełnionych ambicji i marzeń na dziecko i przeciążenie go zbyt dużą ilością pozaszkolnych zajęć. Współczesny pęd do zapewnienia potomstwu jak najlepszego startu w życiu, odbija się często negatywnie na psychice i zdrowiu dzieci. Więcej i intensywniej nie zawsze znaczy lepiej. W organizowaniu aktywności synowi lub córce ważny jest umiar. Dziecko powinno mieć bowiem czas zarówno na naukę, rozwijanie talentów, jak i na zabawę, a nawet na nudę. Należy też dać latorośli wolną rękę, jeśli chodzi o wybór zajęć edukacyjnych, artystycznych czy sportowych po lekcjach i zrezygnować z narzucania potomkowi wymarzonego zawodu, umiejętności czy szkoły. Jeśli dziecko nie ma aspiracji, by być prawnikiem, lekarzem, inżynierem, cukiernikiem czy kontynuatorem rodzinnych tradycji, absolutnie nie należy na nie naciskać w tej kwestii. Działanie wbrew sobie - unieszczęśliwia.

Błędem wychowawczym jest również nagminne chwalenie za wszystko dziecka lub skąpienie słów uznania. Pochwały rozpromieniają drugą osobę i wzmacniają jej poczucie własnej wartości, ale nie może być ich ani za dużo ani za mało.

Rodzicielstwo to ogromne wyzwanie. Nie da się w nim ustrzec od pomyłek i potknięć, dlatego najważniejszą zasadą, która powinien kierować się każdy rodzic jest: wychowywanie przez miłość. Miłość silną, cierpliwą i czułą, ale też miłość odpowiedzialną i wymagającą.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat