Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Literatura

„Gorzka czekolada, tom 2. Nowe opowiadania o ważnych sprawach” – recenzja

Artykuł

Będziemy żyć w świecie, jaki sam sobie stworzymy.

Gorzka czekolada2
Autor: Materiały prasowe

Kiedy przeczytałam „Gorzką czekoladę i inne opowiadania o ważnych sprawach” miałam nadzieję, że powstanie druga część, gdyż problemy wieku nastoletniego są niewyczerpanym źródłem inspiracji. Dlatego też, kiedy na księgarnianych półkach zobaczyłam „Nowe opowiadania o ważnych sprawach”, wiedziałam, że muszę je przeczytać!

Czas szybko ucieka. Jeszcze niedawno każdy z nas był berbeciem, który zasuwał po domu na czworakach, by po kilkunastu latach stać się zbuntowanym nastolatkiem, a następnie przeistoczyć się w pełnoletniego człowieka odpowiedzialnego za swoje życie, słowa, wybory. Jednak aby stać się mądrym dorosłym, trzeba przejść długą i niekiedy pełną wybojów drogę, która z pewnością jest lżejsza, kiedy ma się wsparcie w rodzicach, rodzeństwie, dobrych nauczycielach czy… inspirujących książkach. A „Gorzka czekolada. Nowe opowiadania o ważnych sprawach” z pewnością się do nich zalicza.

Książka ta jest zbiorem opowiadań napisanych przez znanych i cenionych twórców literatury dla dzieci i młodzieży - Pawła Beręsewicza, Katarzynę Ryrych, Katarzynę Majgier i Kazimierza Szymeczko. Opowiadania te poruszają problemy, z którymi mogą zetknąć się młodzi ludzie u progu dorosłości. Na początku każdej historii znajduje się słowniczek pojęć, który ma pomóc w zrozumieniu treści, a na końcu rozmowa z psycholożką – dr Teresą Jadczak – Szumiło.

Jakie problemy zostały tym razem ujęte w tym nietuzinkowym zbiorze opowiadań? Znajdziemy tu m.in. trudności z zaakceptowaniem czyjejś odmienności, narcystyczną osobowość, autodestrukcję czy kłopoty z odczytywaniem cudzych emocji. Opowiadania otwierają oczy na pewne psychologiczne mechanizmy, które determinują nasze zachowanie oraz są odpowiedzialne za takie, a nie inne reakcje.

Przedstawione historie pokazują nam, jak ważne są emocje oraz co może nas spotkać, jeśli ich nie zrozumiemy; jeśli nie będziemy potrafili się do nich zdystansować oraz o nich rozmawiać. W większości przypadków, niestety, problemy te są spowodowane złymi relacjami pomiędzy dziećmi a rodzicami. Dom rodzinny powinien być nie tylko miejscem, w którym młodzi ludzie są wychowywani w duchu wartości i szacunku do innych, ale także miejscem, gdzie będą czuć się bezpiecznie i gdzie otrzymają wsparcie ze strony swoich najbliższych. Każdy człowiek powinien tam otrzymać dwie rzeczy – korzenie i skrzydła – aby móc z podniesionym czołem stawiać czoła coraz bardziej wymagającej rzeczywistości.

Polecam wszystkim!

„Gorzka czekolada, tom 2. Nowe opowiadania o ważnych sprawach”, wyd. Prószyński i S-ka, Warszawa, 2019 r.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 1 raz.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat