Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Gdy twoje dziecko jest kłamczuszkiem

Artykuł

Mijanie się z prawdą przez dziecko jest w rodzinie na porządku dziennym. Oto artykuł z podpowiedziami, jak reagować na to zjawisko.

Gdy dziecko klamie
Autor: pixabay.com

Mówienie nieprawdy przez najmłodszych to zjawisko bardzo powszechne. W początkowym okresie życia dziecka ma ono miejsce, ponieważ kilkulatki często nie odróżniają, co jest prawdą, a co fikcją. Rzeczywistość miesza im się z fantazją i mają problemy z ocenieniem, co w życiu jest autentyczne, a co tylko wytworem ludzkiej wyobraźni. Im maluchy są jednak starsze, tym powody ich kłamstw i kłamstewek stają się inne. Najczęściej zmyślone historyjki wychodzą z ich ust, gdy obawiają się otrzymania kary za jakieś przewinienie albo gdy chcą uniknąć przykrych obowiązków np. pójścia do szkoły. Dzieci kłamią również, by przedstawić się w oczach otoczenia w lepszym świetle, zaimponować innym albo uchronić kogoś przed czymś, np. koleżankę przed rodzicielską karą za spóźnienie. Nieletni mijają się z prawdą także w celu zwrócenia na siebie uwagi, zwłaszcza gdy rodzice nie poświęcają im zbyt dużo czasu, są w trakcie rozwodu itp. Bardzo często dzieci kłamią też dlatego, że notorycznymi łgarzami są ludzie z ich otoczenia. Zły przykład nagminnie dają potomstwu rodzice. Nieletni obserwują swoich najbliższych i skutkuje to tym, że powielają ich negatywne cechy, w tym przypadku: kłamstwa.

Cokolwiek stanowi przyczynę nieautentycznych wypowiedzi najmłodszych, warto do znudzenia tłumaczyć dziecku, że mijanie się z prawdą to negatywna cecha, że należy unikać podawania ludziom zmyślonych faktów, gdyż może to kogoś bardzo skrzywdzić i sprawić mu przykrość. Warto użyć argumentu, że im częściej dziecko będzie kłamać, tym rzadziej otoczenie będzie mu wierzyć. Dobrze chwalić pociechę za prawdomówność i nagradzać ją za przyznanie się do winy, jeśli coś przeskrobie. Nasza latorośl nauczy się wtedy, że lepiej powiedzieć najtrudniejszą prawdę niż oszukiwać najbliższych. Bagatelizowanie nawet drobnych kłamstewek nie popłaca, a może zemścić się srogo w przyszłości. Dobrze więc stale i konsekwentnie wyrabiać w dziecku nawyk szczerości. Przymykanie oczu na wymysły najmłodszych może bowiem skutkować wychowaniem dwulicowca. Rodzicielskie przyzwolenia na kłamstwa daje bowiem nieletnim „zielone światło” do tego, aby kłamać wszystkim i przy każdej nadarzającej się okazji.

Najlepiej uczyć dziecko na dobrym przykładzie. Nie mijać się z prawdą w obecności potomstwa, dotrzymywać słowa, gdy coś mu obiecujemy. Rodzic nie powinien też dawać do zrozumienia latorośli, że podejrzewa ją codziennie o kłamstwa. Dobrze unikać więc słów typu: „na pewno kłamiesz”. Jeśli bowiem nasze dziecko mówi akurat prawdę, sprawi mu to przykrość, wywoła bunt i sprowokuje do koloryzowania w przyszłości.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat