Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Nastolatek

Gdy nastolatek marzy o tatuażu

Artykuł

Okres dojrzewania dziecka to ogromne wyzwanie dla rodziców. Co zrobić, gdy nasza córka lub syn mają ochotę wytatuować swoje ciało?

Nastolatek tatuaz
Autor: pixabay.com

Temat tatuaży lub kolczyków na ciele kilkunastolatków to często drażliwa kwestia w bardzo wielu rodzinach. Można jednak przypuszczać, że prędzej czy później, pojawi się także i w naszej. Nastolatki bombardowane są bowiem wizerunkami wytatuowanych ciał i powszechnym zjawiskiem jest, że czy to z powodu buntu, kaprysu czy mody, nasza dorastająca pociecha może wrócić kiedyś ze studia tatuaży bogatsza o jeden, kilka, a nawet kilkanaście dziar. Aby zapobiec chaotycznemu ozdabianiu ciała przez naszego potomka, dobrze jak najwcześniej szczerze porozmawiać z dzieckiem o wadach i zaletach tatuaży. Gdy nie jesteśmy fankami tuszu w skórze właściwej naszej latorośli, dobrze przedstawić nasze obiekcje w tym temacie, ale broń Boże zanadto nie krytykować ani nie oburzać się, gdy nastolatek chce wydać wszystkie swoje oszczędności na tatuaże. Zakazywaniem i negowaniem nic nie zyskamy, a doprowadzony do irytacji kilkunastolatek i tak postąpi po swojemu. Grunt to spokój, cierpliwość i fachowe podejście do tematu. Poczytajmy o zagrożeniach związanych z tatuażami, pokażmy dziecku odpowiednie dane i statystyki, wytłumaczmy potomkowi, że boimy się, by w tatuaż nie wdało się zakażenie, by nie oszpecił swojego ciała. Porozmawiajmy z nim o chwilowych, przemijalnych trendach i konsekwencjach nieprzemyślanych decyzji. Zapytajmy o powody, dla których syn lub córka zdecydowali się na tatuaże. Gdy nie możemy odwieść dziecka od ślepego zachwytu nad tatuażami, warto zgodzić się na tatuaż zmywalny, tymczasowy. Po jakimś czasie zniknie, a naszej latorośli zaoszczędzony zostanie dożywotni widok motywu, na który po roku prawdopodobnie nie miałby ochoty już patrzeć. Bywa, że tatuażowa mania jest skutkiem emocjonalnych problemów dziecka, braku akceptacji własnego ciała, licznych kompleksów. Być może nastolatek czuje się niedoceniany i nie czuje silnej więzi z rodzicami. Gdy poświęcają mu oni za mało czasu, zamierza niekiedy właśnie przez tatuaże i kolczyki zwrócić na siebie ich uwagę. Powodem zainteresowania tatuażami może też być chęć zaimponowania znajomym.

Jakiekolwiek motywy kierują naszym dzieckiem, warto dużo i regularnie z nim rozmawiać, wspierać, okazywać uczucia, zapewniać, że akceptujemy go takim jest i że tak naprawdę nie potrzebuje już żadnych upiększeń. Gdy nastolatek dalej upiera się przy tatuażach, nie pozostaje nam nic innego, jak znaleźć renomowane studio tatuaży w naszym mieście, sprawdzić warunki, w jakich dokonuje się tam tatuowania, poczytać opinie klientów i pomóc dziecku wybrać jakiś ładny wzór, którego przeniesienie na ciało, uszczęśliwi naszego potomka. Jeśli jest to przemyślana decyzja kilkunastolatka, istnieje prawdopodobieństwo, że nie będzie w przyszłości jej żałować.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat