Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Ciąża » Poród

Gdy jesteś w ciąży, może dopaść cię pregnezja

Artykuł

Coraz głośniej mówi się o tym, że kobieta ciężarna może być rozkojarzona i mieć problemy z pamięcią. Oto artykuł na ten temat.

Jestes w ciazy pregnezja
Autor: pixabay.com

Pregnezja nazywana jest także amnezją ciążową. Okazuje się bowiem, że spodziewające się dziecka przedstawicielki płci pięknej mogą mieć wtedy zaburzenia pamięci. Kobietę w stanie błogosławionym cechować więc mogą zaniki pamięci, trudności ze skupieniem uwagi, zapominanie o różnych rzeczach. Ciężarna zauważyć też może czasem u siebie spowolnienie toku myślenia. Zdarza się niekiedy, że będąca przy nadziei przedstawicielka płci pięknej, po wejściu do danego pomieszczenia, nie pamięta, po co się tam zjawiła. Spowodowane to jest głównie zmianami hormonalnymi, stresem, natłokiem obowiązków, informacji, małą ilością snu. Organizm przyszłej mamy w ciągu dziewięciu miesięcy ciąży ma do wykonania przeogromną pracę. Nic więc dziwnego, że ludzki mózg może się przez to trochę buntować. Jest to na szczęście jednak zjawisko przejściowe. Nie ma więc co się nim nad wyrost przejmować. Tym bardziej, że pregnezja nie dotyczy wszystkich ciężarnych bez wyjątku.

Niektórzy badacze uważają, że występowanie amnezji ciążowej związane jest z tym, że mózg kobiety spodziewającej się dziecka skupiony jest całkowicie na mającym się niedługo urodzić potomku, eliminuje więc bodźce i dane, które mogą odrywać potencjalną uwagę przyszłej mamy od roli, która ją czeka.

Aby ułatwić sobie radzenie z amnezją ciążową, warto spisywać listy codziennych czynności do wykonania, produkty, które przydałoby się zakupić do domowego gospodarstwa, informacje, które zamierzamy przekazać lekarzowi, daty towarzyskich spotkań itp. Aby poprawić pamięć, koniecznym jest zadbanie o długi regeneracyjny sen. Szare komórki wspomaga też oczywiście odpowiednia dawka aktywności fizycznej oraz dieta, bogata w orzechy, zielone warzywa liściaste czy ryby. Pozytywne efekty przynosi ponadto rozwiązywanie krzyżówek, sudoku, zagadek, quizów, zadań matematycznych albo regularna nauka języka obcego.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat