Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Zdrowie

Fizjologiczny spadek masy ciała noworodka

Artykuł

Warto, aby kobieta spodziewająca się dziecka wiedziała, że jej maluszek w pierwszym tygodniu po przyjściu na świat może stracić nieco na wadze.

Fizjologiczny spadek masy ciala noworodka
Autor: pixabay.com

10%. O tyle lżejszy może być noworodek po kilku pierwszych dobach swojego życia. Jest to krótkie, naturalne i przejściowe zjawisko spowodowane utratą wody z organizmu. Nazywane jest fachowo fizjologicznym spadkiem masy ciała dziecka. Niedawno narodzony maluszek traci wodę wraz z moczem i kałem. Wyparowuje ona jednak także z jego ciałka przez skórę i płuca. Dziecko traci maź płodową, a do tego zużywane są w tym okresie zapasy nagromadzonego wcześniej tłuszczu i glikogenu. Skutkuje to tym, że masa noworodka bardzo szybko się zmniejsza. Na szczęście, po kilku dniach mały człowiek znowu zaczyna przybierać na wadze.

Aby dziecko nie straciło zbyt dużo swojej masy, dobrze często przystawiać je do piersi. Minimum osiem, dziesięć lub dwanaście razy w ciągu dnia. Z racji tego jednak, że przekarmienie maluszka zbytnio mu nie służy, warto skonsultować z lekarzem lub położną dokładną częstotliwość codziennych karmień. Ważne też, aby temperatura w jakiej przebywa niemowlę, nie była zbyt wysoka. Prowadzić to bowiem może do przegrzania dziecka, odwodnienia i spadku wagi, zwłaszcza, gdy zostało się rodzicem w okresie letnim, a za oknem królują upały.

Jeśli minął pierwszy lub drugi tydzień życia noworodka, a dziecko wciąż traci na wadze, nie jest to dobry znak. Oznaczać to bowiem może jego kłopoty zdrowotne. Przyczyną nienaturalnego chudnięcia mogą być pasożyty, różne infekcje albo alergie pokarmowe. Zdarza się też, że niemowlę nie tyje tyle, ile powinno, ponieważ jest odwodnione, ma kolki, cierpi na anemię albo białaczkę limfoblastyczną.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat