Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Literatura

„Filip, lis i magia słów” - recenzja

Artykuł

Słowa mają w sobie moc, która – nawet zapomniana na co dzień – nadal istnieje. To od nas, dorosłych, zależy, czy dziecko odkryje pozytywną czy negatywną stronę słów.

Filip lis magia slow
Autor: Materiały prasowe

Sympatyczny, młody królik Filip każdego dnia staje się coraz bardziej samodzielny i chce eksplorować otoczenie oraz poznawać nowe zwierzęta. Niestety, podczas tej wędrówki nie czuwają nad nim bliscy, a przez to Filipa spotyka wiele rzeczy, które są dla niego niezrozumiałe, a nawet groźne! Z tego powodu jego rodzice wprowadzają ciekawą zabawę w „Ja jestem”, która ma przypomnieć Filipowi o mocy, jaką mają słowa, i zachować w nim pozytywne myślenie. Wiedziony ciekawością króliczek niebawem poznaje świat od zupełnie innej strony, aż w końcu wpada w sidła zastawione przez swojego wroga – lisa. To znane Filipowi z opowiadań zagrożenie przeraża go, ale dzięki nastawieniu, które przedstawili mu rodzice, króliczek wpada na ciekawy pomysł. Czy pomoże mu on wyjść cało z niebezpiecznej sytuacji? Czy bliscy i przyjaciele znajdą go, zanim stanie się tragedia?

„Filip, lis i magia słów” to już czwarta część opowieści o niezwykłym, małym króliczku Filipie, który przeżywa takie same przygody, jakie zdarzają się dzieciom. To również książka terapeutyczna stworzona przez dr Elżbietę Zubrzycką specjalizującą się w psychologii dzieci. W książce, prócz przygód samego Filipa, mamy do czynienia również ze specjalnym rozdziałem poświęconym rodzicom czy opiekunom, z którymi dziecko poznaje świat króliczka. To okazja do tego, aby zapewnić podopiecznemu naukę płynącą ze wspólnego czytania i rozmawiania o przygodach bohatera książki. To także kilka świetnych inspiracji sugerujących sposoby na wspólną zabawę, spędzanie czasu czy grę towarzyską.

Filip jest bohaterem, z którym dziecko w wieku przedszkolnym czy szkolnym chętnie się identyfikuje. Dopiero poznaje świat, ufa swoim rodzicom, ma przyjaciół, ale jednocześnie jest ciekaw nowych znajomości. Ta ciekawość świata jest typowa dla dzieci, a przy tym często stanowi pewne zagrożenie, które na nie może czekać. Przygody Filipa pokazują dokładnie to, czego obawia się wielu rodziców – styczności dziecka ze światem czy osobami, które nie przekazują pozytywnych wartości. W książce jest jednak ukryty również sposób na wytłumaczenie dziecku jak zaakceptować taką odmienność i mimo niej nadal zachować dobrą moc słów i myśli. Wraz z Filipem dziecko nauczy się cenić wartość słów oraz siebie samego, patrzeć na sprawy pozytywnie i odczuwać pewność siebie i bezpieczeństwo w nowych okolicznościach.

Książkę „Filip, lis i magia słów” z powodzeniem mogę polecić przede wszystkim rodzicom, którzy chcą znaleźć sposób na rozmowę z dzieckiem o mocy, którą mają w sobie wypowiadane przez wszystkich słowa. Lektura pokazuje sposób na budowanie w dziecku poczucia własnej wartości oraz daje wskazówki rodzicom odnośnie budowania poczucia bezpieczeństwa. To świetna pomoc wychowawcza, zwłaszcza że bazuje na wiedzy płynącej od specjalistów. Przede wszystkim jednak to piękna książka, którą cenią sobie dzieci w różnym wieku, a także… dorośli. Wszystko to dzięki nie tylko przemyślanym opowiadaniom z losami Filipa, ale też pięknym grafikom, które stworzyła Klara Wicenty. Tę książkę chce się oglądać i czytać; staje się doskonałym przyjacielem na ciężkie chwile zarówno dla rodzica, jak i dla dziecka.

Elżbieta Zubrzycka, „Filip, lis i magia słów”, Gdańsk, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne Elżbieta Zubrzycka, 2018.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat