Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Dziecko i jego domowe obowiązki

Artykuł

Czy warto, aby dziecko miało w domu pewne obowiązki? Jakie?

Dziecko obowiazki domowe
Autor: pixabay.com

Dziecko, od najmłodszych lat (mniej więcej odkąd skończy 2 latka), powinno mieć przydzielone obowiązki dopasowane do swojego wieku. To sprawia, że dziecko jest uczone sumienności, odpowiedzialności za powierzone zadania, a także – co najważniejsze – dziecko staje się częścią rodzinnego zespołu.

Przykładowe obowiązki dzieci z podziałem na wiek:

  • Dwulatki – odkładanie swoich rzeczy na miejsce, zbieranie zabawek, przyniesienie czegoś mamie lub tacie, czesanie się, mycie ząbków, wyrzucenie czegoś do kosza na śmieci.
  • Trzy i czterolatki – nakrycie do stołu, nakarmienie zwierzątek domowych, zamiecenie podłogi, pościelenie łóżka, zrobienie czegoś prostego w kuchni (np. nałożenie sobie płatków na talerzyk), pościeranie kurzu z mebli.
  • Pięciolatki – pomoc w zakupach i tworzenie listy zakupów, zrobienie sobie kanapki i posprzątanie po sobie, wyniesienie śmieci, wybieranie sobie odpowiednich ubrań na kolejny dzień, sprzątanie swojego pokoju (w tym przypadku operujemy konkretami), drobna pomoc w ogrodzie, pomoc przy myciu samochodu, przygotowanie ubrań do prania.
  • Sześcio i siedmiolatki – podlewanie roślin, przygotowanie sobie prostych posiłków, spakowanie się do szkoły, opróżnienie zmywarki, obieranie warzyw.
  • Ośmio i dziewięciolatki – włożenie naczyń do zmywarki, rozwieszanie i składanie prania, odkurzanie mebli, wyprowadzanie zwierzęcia/ dbanie o legowisko lub klatkę pupila, zamiecenie tarasu/ balkonu.
  • Dziesięcio i jedenastolatki – sprzątanie łazienki, przygotowanie prostego posiłku (np. jajecznica), skoszenie trawnika.
  • Dwunastolatki i starsze dzieci – prasowanie, opieka nad młodszym rodzeństwem, mycie podłóg, zrobienie zakupów zgodnie z listą, mycie okien.
Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat