Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Rodzicielstwo

Dziecko a występy publiczne

Artykuł

Warto pomóc swojemu potomstwu okiełznać stres przed występami publicznymi.

Dziecko wystepy publiczne
Autor: pixabay.com

Szkolne apele i przedstawienia bywają często dla dzieci koszmarem. Dzieje się tak zazwyczaj wtedy, kiedy nauczyciele nakazują uczniom występować przed kilkusetosobową widownią. Prędzej czy później i nasza pociecha będzie musiała zmierzyć się z takim wyzwaniem i wygłosić wierszyk, zaśpiewać piosenkę lub odegrać jakąś rolę przed onieśmielającym ją tłumem.

Zniwelować kłębiące się w dziecku emocje, lęki i napięcie pomóc może aktywne wsparcie ze strony najbliższych, słowa otuchy, czułości i regularne ćwiczenie wystąpień publicznych w gronie rodzinnym. Nieocenionym jest zachęcanie potomka do wyrażania swojego zdania, wypowiadania się na różne tematy, opowiadania o minionym dniu, recytacji różnych tekstów przed krewnymi, sąsiadami i dziećmi, z którymi bawi się nasza latorośl. Niezbędna jest także systematyczność w ćwiczeniu pamięci i dykcji malucha. Opłaca się więc namawiać pociechę do częstego głośnego czytania, śpiewania i wymawiania tzw. łamańców językowych.

Warto nagrywać domowe próby występów publicznych, a potem razem z dzieckiem je analizować i poprawiać niedoskonałości. Im więcej praktyki będzie miał w tej dziedzinie nasz potomek, tym lepiej i łatwiej poradzi sobie z wyzwaniami, które czekają go w szkole. Dobrze chwalić malucha za to, że stara się pokonać paraliżującą go tremę, nieśmiałość i być blisko podczas występów publicznych. Niezwykle ważne jest wpojenie dziecku pewności siebie i nauka samodzielności. Małe kroczki w tym kierunku to np. prośba, by nasz potomek poprosił o jakiś towar w sklepie czy na poczcie, zapytał o coś przechodzącego sąsiada, nauczyciela, osobę spacerującą z psem. Skuteczne ośmielenie malucha bywa trudne i czasochłonne, ale widok dziecka, które pewnie stoi na scenie i z zapałem recytuje powierzoną mu kwestię, wynagradza z reguły rodzicom ich ofiarny wysiłek.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat