Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

DVD „Życzenie” – recenzja

Artykuł

Wielu uważa, że te najwspanialsze bajki i animacje tworzone przez Disneya nie mają równych z tymi, które obecnie proponuje nam wytwórnia. Zdaje się, że magia filmów dla dzieci nieco opadła, że nie ma ona tak czarującej mocy jak niegdyś. „Życzenie” to opowieść animowana, której jednak dałam szansę. Czy słusznie?

Zyczenie
Autor: Materiały prasowe

Kraina, w której żyją jej mieszkańcy, to miejsce pełne harmonii i wzajemnego szacunku. Nie ma znaczenia tu stan posiadania, kolor skóry czy wiek – wszyscy traktują się jak równi partnerzy. W takim środowisku każdy z ogromną tęsknotą poszukuje kogoś, kto nie pragnąłby zamieszkać w tak urokliwym miejscu jak Rosas. Główna bohaterka, Asha, jest typową dziewczyną, która żyje wraz z matką, dziadkiem i sympatycznym koziołkiem o imieniu Valentino. Asha pracuje jako przewodniczka turystyczna i stara się jak najlepiej przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej na stanowisko asystentki króla Magnifico. Król ten jest powszechnie szanowany za swoją mądrość i autorytet, jednak istnieje pewien szczegół, który może utrudnić życie Ashy – król spełnia również życzenia swoich podwładnych.

Zwyczajnie w bajkach nie spotykamy się ze złożoną psychologią; są to raczej jasno wyznaczone granice – podział na dobro i zło zazwyczaj jest dość prosty i szybko się wyjaśnia. Podobnie wygląda sytuacja w „Życzeniu”, gdzie karty rozdane są dość szybko. Asha marzy o pracy u Magnifico i pragnie spełnić życzenie swojego dziadka, który świętuje setne urodziny. Jednak król, odsłaniając przed dziewczyną surową rzeczywistość, plany te niemal bezcześci. Okazuje się, że wiele życzeń może nie zostać spełnionych, a niektóre z nich mogą być nawet niebezpieczne – przede wszystkim dla pozycji samego króla, której naturalnie nie jest taki pewien.

Co Machiavelli ma wspólnego z tą ekranizacją? Nazwisko filozofa renesansu pojawia się tutaj z nutą żartu, ale też z pewnym poważaniem. Mogłoby się wydawać, że ów Włoch zgodziłby się z polityką króla Rosas. Jego skuteczne rządy są jednak często oparte na moralnie dyskusyjnych metodach. Oszukiwanie społeczeństwa, które oddaje królowi to, co ma najcenniejsze – autentyczne pragnienia z głębi serca – można uznać za środek wysoce kontrowersyjny. Uspokajam jednak, że „Życzenie” mimo wyraźnie zarysowanego politycznego tła, nie stara się być filmem o charakterze społecznym, który wyraża sprzeciw wobec uległości, bierności czy samej idei monarchii. To opowieść prowadzona przez główną bohaterkę, która nie zawsze jawi się jako nieskazitelna. Trudno ją jednoznacznie zdefiniować, zwłaszcza gdy na początku wykazuje pewne oznaki samolubstwa, prosząc króla o spełnienie życzenia dziadka, wiedząc jednocześnie, że ktoś inny mógłby na to czekać znacznie dłużej.

Asha wydaje się być osobą, która stara się zrozumieć i wykorzystać zasady panującego świata, ale przez własne rozczarowanie zaczyna dostrzegać, że idealny świat, z doskonałym królem na czele, ma swoje wady. Czy gdyby Magnifico spełnił życzenie dziadka Sabino, Asha nadal pozostawałaby w swoim buntowniczym stosunku do istniejącego porządku? To nie jest jasne, choć kierunek, w którym zmierza ta historia, jest nam dobrze znany. Mimo że film jest przyjemny do oglądania, można odczuć, że opiera się na znanych, nieco już wyeksploatowanych motywach charakterystycznych dla bajek Disneya.

Śmiem twierdzić, że „Życzenie” nie zaskakuje fabułą, a przebieg przedstawionych w nim wydarzeń, zdaje się być niemałym deja vu. Nie jest to zdecydowanie film o oryginalnej fabule, niemniej zaskakuje formą przekazu, przebiegiem losów postaci (i nimi samymi!). Zauroczyła mnie ścieżka dźwiękowa, która niejako tą ekranizację dowartościowuje i dodaje jej nieco magii. Zasługuje na szansę, aby umilić rodzinny, niedzielny wieczór.

Reżyser: Chris Buck, Fawn Veerasunthorn
Tytuł: „Życzenie”
Producent: Walt Disney Studios Motion Pictures
Data premiery: 22 listopada 2023

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat