Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Rodzina » Nastolatek

„Dorastanie jest takie proste” – recenzja

Artykuł

Bycie nastolatkiem to nie taka prosta sprawa.

Dorastanie jakie to proste
Autor: Materiały prasowe

Emocje, jakie towarzyszą młodzieży w tym okresie, mogą być naprawdę różne. Zaczynając od ekscytacji, radości, kończąc na smutku, rozczarowaniu i ogromnym stresie. Te wszystkie stany, które przechodzi młody człowiek odczuwa też rodzic. Nie zawsze jest to do opanowania. Czasem sytuacje wydają się nie mieć dobrego rozwiązania. Ta książka to bardzo ciekawa kopalnia wiedzy, która może okazać się ogromnym wsparciem dla nastolatków i ich rodziców.

Robert Winston to profesor nauk społecznych, a także profesor studiów nad płodnością w Imperial College London. Autor „Dorastanie jest takie proste” razem ze swoimi współautorami, przyjaciółmi po fachu stworzyli książkę na miarę naszych czasów. Powoli i subtelnie wprowadzają czytelników w bardzo trudne tematy dla nastolatków i ich opiekunów. Lektura składa się z dwunastu rozdziałów. Każdy z nich to dana sfera emocjonalna lub fizyczna np. „Samorealizacja” lub „Seks”. Zanim jednak czytelnik przejdzie do pierwszego rozdziału, który nosi tytuł „Dorastanie” musi zapoznać się ze wskazówkami, jak należy korzystać z tej książki. Pan Robert opisuje tutaj dla kogo jest ten poradnik i jak zbudowana jest cała książka. Informuje nas, że na początku powinni przeczytać ją rodzice i opiekunowie nastolatków. Dzięki temu będzie im łatwiej znaleźć nić porozumienia z młodym pokoleniem i tematy, które i dla nich, dorosłych, były trudne, a które dzięki kilku chwilom spędzonym z lekturą mogą okazać się przyjemne i dość proste do omówienia.

Kiedy książka trafiła w moje ręce, wydawało mi się, że przecież ja już wszystko wiem i niczego nowego pewnie się z niej nie nauczę. Teraz wiem, że byłam w błędzie. Nigdy nie wiemy wszystkiego i często nie zdajemy sobie sprawy, z jakimi emocjami walczą nasze pociechy. My jako rodzice mamy ten etap za sobą - pierwszy bunt, zwątpienie we własne możliwości i rozczarowanie pierwszą miłością. Większość z nas wychowywała się według innych schematów, ale czytając tę książkę, myślę sobie, że fajnie byłoby na pewne tematy móc porozmawiać z rodzicami, jak opisuje autor tej książki. Musimy pamiętać, że sposób w jaki rozmawiamy z dziećmi ma wpływ na to, jakimi będą później ludźmi i jak wykorzystają dane informacje.

Książka ta, jak dla mnie, jest małą encyklopedią młodego człowieka. Znajdziemy tu takie zagadnienia jak: dokładne opisy emocji i cech charakteru, funkcjonowanie narządów płciowych i ich zmiany w okresie dojrzewania, obowiązki nastolatka, zagrożenia w sieci czy jak uodpornić się na stres. Mogłabym tak wymieniać bez końca, bo ważnych tematów jest tutaj mnóstwo. Muszę wspomnieć o jeszcze jednej ważnej rzeczy, czyli o wykonaniu tej książki. Lekko sztywna okładka daje gwarancję, że przy dłuższym użytkowaniu nie zniszczy się. W środku zaś znajdziemy kolorowe stronice. Cała książka jest szyta, a nie klejona, co dla mnie jest dużym plusem. Dawno nie miałam tak pięknie wydanej książki i dodatkowo o tak wartościowej treści.

Robert Winston, „Dorastanie jest takie proste”, Warszawa, Wydawnictwo Arkady, 2018

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat