Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Dolegliwości w I trymestrze ciąży

Artykuł

Pierwszy trymestr ciąży to okres pomiędzy pierwszym a trzynastym tygodniem. Jest to czas, kiedy przyszła mama odczuwa wiele dolegliwości. Czego może się spodziewać?

Dolegliwosci 1trymest
Autor: pixabay.com

Pierwsze tygodnie ciąży, mimo że nie jest jeszcze ona widoczna dla innych, mogą być bardzo uciążliwe dla kobiety. Jest to też czas, kiedy dziecko jest najbardziej wrażliwe na czynniki, które mogłyby zaburzyć jego rozwój.

Na początku ciąży występują gwałtowne zmiany hormonalne, które są odpowiedzialne za szereg nieprzyjemnych objawów. Oto najczęstsze dolegliwości występujące w pierwszym trymestrze ciąży:

  • Nudności i wymioty – chociaż nazwane są porannymi, mogą dokuczać cały dzień. Często bywa, że nudności są tak silne, iż uniemożliwiają normalne funkcjonowanie przez co ciężarna przez pierwsze tygodnie ciąży w ogóle nie ma apetytu i traci na wadze.
  • Zmęczenie i senność – często kobiety mimo przespania całej nocy czują się bardzo zmęczone, miewają ataki senności; bywa, że nie mogą skoncentrować się na pracy i nic im się nie chce. Jest to naturalna reakcja organizmu na zmiany hormonalne.
  • Obrzmienie i bolesność piersi – biust kobiety ciężarnej jest pełniejszy, cięższy i bardziej obrzmiały. Często towarzyszy temu swędzenie lub bolesność przy dotyku.
  • Częste oddawanie moczu – w organizmie kobiety zwiększa się przepływ krwi, a powiększająca się macica uciska pęcherz moczowy i sprawia, że kobieta musi częściej korzystać z toalety;
  • Bóle głowy – w ciąży bardziej dokuczliwe są skoki i spadki ciśnienia.
  • Zgaga – pod wpływem zwiększonej ilości progesteronu rozluźnia się zwieracz między przełykiem a żołądkiem, a to z kolei powoduje cofanie się treści żołądkowych.
Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat