Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Zdrowie

Dlaczego maluszek się ślini?

Artykuł

Zastanawiasz się, dlaczego twoje dziecko produkuje duże ilości śliny? Powodów takiego stanu rzeczy może być kilka. Jednak nie jest to powód do niepokoju.

Dziecko z maskotką
Autor: pixabay.com

Oto najczęstsze przyczyny wzmożonej produkcji śliny twojego maluszka:

  1. Ząbkowanie – jest to najbardziej oczywisty powód. Intensywna produkcja śliny związana jest z wyrzynaniem się ząbków. Ten moment pojawia się na kilka tygodni przed pojawieniem się pierwszego mleczaka. Dodatkowymi objawami zbliżającego się ząbkowania są czerwone i rozpulchnione dziąsełka, poddenerwowanie i intensywne marudzenie, to możesz być pewna, że już niebawem pojawią się pierwsze mleczaki.
  2. Poznawanie świata – jak wiadomo, maluszek uczy się poznawać świat wszystkimi zmysłami. Wkładanie zabawek i innych przedmiotów, które znajdują się w zasięgu jego rączek to jeden ze sposobów. W taki sposób mózg pociechy zostaje pobudzony do działania, a ślinianki- do produkcji śliny. Nie ma co się dziwić, że rączki, buźka i ubranko jest całe mokre.
  3. Próby mówienia – maluszek jest mało świadomy, jakie możliwości ma jego ciało. Odkrywając możliwości aparatu mowy, bardzo często robi bańki ze śliny. W taki oto sposób przygotowuje się do wypowiedzenia pierwszych sylab/odgłosów/gaworzenia. A to, że przy okazji opluwa siebie, innych i wszystko wokół to całkiem normalna sprawa.

Kiedy należy mieć powody do niepokoju?

Nadmierna produkcja śliny jest normalnym stanem rzeczy. Świadczy o prawidłowym rozwoju maluszka. Jednak powinnaś zwrócić uwagę na pewną niepokojące objawy. Miej oczy szeroko otwarte, gdy nadmiernemu ślinieniu się towarzyszą trudności w połykaniu oraz częste zachłystywanie się śliną. Może być to spowodowane infekcją górnych dróg oddechowych, brakiem apetytu, kaszlem, powiększonymi i bolesnymi węzłami chłonnymi lub nocnym chrapaniem. W takich przypadkach konieczna jest konsultacja lekarska.

Klaudia Kwiatkowska

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat