Zastanawiasz się, dlaczego twoje dziecko produkuje duże ilości śliny? Powodów takiego stanu rzeczy może być kilka. Jednak nie jest to powód do niepokoju.
Autor: pixabay.com
Oto najczęstsze przyczyny wzmożonej produkcji śliny twojego maluszka:
- Ząbkowanie – jest to najbardziej oczywisty powód. Intensywna produkcja śliny związana jest z wyrzynaniem się ząbków. Ten moment pojawia się na kilka tygodni przed pojawieniem się pierwszego mleczaka. Dodatkowymi objawami zbliżającego się ząbkowania są czerwone i rozpulchnione dziąsełka, poddenerwowanie i intensywne marudzenie, to możesz być pewna, że już niebawem pojawią się pierwsze mleczaki.
- Poznawanie świata – jak wiadomo, maluszek uczy się poznawać świat wszystkimi zmysłami. Wkładanie zabawek i innych przedmiotów, które znajdują się w zasięgu jego rączek to jeden ze sposobów. W taki sposób mózg pociechy zostaje pobudzony do działania, a ślinianki- do produkcji śliny. Nie ma co się dziwić, że rączki, buźka i ubranko jest całe mokre.
- Próby mówienia – maluszek jest mało świadomy, jakie możliwości ma jego ciało. Odkrywając możliwości aparatu mowy, bardzo często robi bańki ze śliny. W taki oto sposób przygotowuje się do wypowiedzenia pierwszych sylab/odgłosów/gaworzenia. A to, że przy okazji opluwa siebie, innych i wszystko wokół to całkiem normalna sprawa.
Kiedy należy mieć powody do niepokoju?
Nadmierna produkcja śliny jest normalnym stanem rzeczy. Świadczy o prawidłowym rozwoju maluszka. Jednak powinnaś zwrócić uwagę na pewną niepokojące objawy. Miej oczy szeroko otwarte, gdy nadmiernemu ślinieniu się towarzyszą trudności w połykaniu oraz częste zachłystywanie się śliną. Może być to spowodowane infekcją górnych dróg oddechowych, brakiem apetytu, kaszlem, powiększonymi i bolesnymi węzłami chłonnymi lub nocnym chrapaniem. W takich przypadkach konieczna jest konsultacja lekarska.
Klaudia Kwiatkowska
Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.