Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Dlaczego dzieci się źle zachowują?

Artykuł

Mogłoby się wydawać, że złe zachowanie dzieci wynika z ich złośliwości. Okazuje się jednak, że często przyczyna tkwi zupełnie gdzie indziej…

Dlaczego dzieci zle sie zachowuja
Autor: freepik

Nie znam mamy, która nie narzekałaby choć raz na zachowanie swojej pociechy. „Wstydu mi narobił”, „Położył się na środku ulicy i nie chciał iść”, „Uderzył chłopca na placu zabaw” – można usłyszeć bądź przeczytać na internetowych forach. Często mamy przyczyn złego zachowania upatrują w zwykłej złośliwości; „rozpieszczeniu” dzieci. Okazuje się jednak, że często dzieci wcale nie chcą się źle zachowywać, a za zachowanie winić można… No właśnie, co? Oto najczęstsze powody, dla których dzieci zachowują się źle:

  • Przyczyny fizjologiczne, czyli brak snu lub głód – człowiek dorosły ma w pełni rozwinięty mózg i potrafi zapanować nad reakcjami swojego organizmu, kiedy jest niewyspany lub głodny. Dziecko tego nie potrafi. Kiedy jest głodne, spragnione lub głodne zaczyna marudzić; maluchy, które nie miały swojej drzemki często są niezdarne, powolne lub odwrotnie – zbyt impulsywne i rozwrzeszczane. Warto, aby przed zbadaniem przyczyny złego zachowania swojego dziecka sprawdzić, czy zostały zaspokojone wszystkie jego potrzeby z najniższego stopnia piramidy potrzeb Maslova.
  • Nadmiar bodźców w otoczeniu – bardzo często dziecko zachowuje się źle, gdy w jego otoczeniu występuje nadmiar różnych bodźców. Nie dziw się zatem, że po zakupach na targowisku - wśród mnóstwa przepychających i krzyczących ludzi; gdzie gra muzyka a ze stoisk dochodzą zapachy kiszonej kapusty i przypraw – twoje dziecko jest zrzędliwe i poirytowane.
  • Nieumiejętność wyrażania emocji – dzieci, które nie umieją mówić, nie wiedzą jak komunikować swoje potrzeby. Niemowlęta komunikują się za pomocą płaczu, jednak nie jesteśmy w stanie stwierdzić, co jest jego przyczyną (najczęściej głód, pragnienie, mokra pieluszka); starsze dzieci mają większą łatwość, jednak wyrażanie swoich uczuć jest bardzo trudne, gdyż ta umiejętność rozwija się całkowicie dopiero w dorosłym życiu.
  • Niepożądane zachowania u innych – dzieci się źle zachowują, gdy zobaczyły u kogoś złe zachowanie i je powtarzają. Jeśli na nasze dzieci krzyczeliśmy i daliśmy klapsa za to, że porozrzucało zabawki, nie dziwmy się, że dziecko odwzajemnia się nam tym samym – krzyczy i jest agresywne.
  • Brak więzi – brak więzi, bliskości z rodzicem jest częstą przyczyną złego zachowania. Dzieci czują ten brak i starają na siebie zwrócić uwagę, często w nieakceptowalny dla nas sposób. Warto zatem już od pierwszych dni spędzać z dzieckiem swój czas; dzielić pasje i zainteresowania, rozmawiać. Tej bliskości nie jest w stanie nic zastąpić.
Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
body na roczek

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat