Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Niemowlę » Karmienie

DHA w mieszankach dla dzieci

Artykuł

Najnowsze badania naukowe dowiodły, że niemowlaki karmione mieszanką zawierającą kwasy tłuszczowe tzw. dokozaheksaeny, czyli (DHA) rozwijają się szybciej niż rówieśnicy karmione zwykłym mlekiem modyfikowanym.

Dha mieszanka
Autor: pixabay.com

Wcześniejsze badania wskazywały, że maluchy karmione piersią rozwijają się lepiej niż niemowlaki spożywające mleko modyfikowane. Jednak proporcje zostały wyrównane. Naukowcy mają dowody, że za tę różnicę odpowiedzialny jest obecny kwas dokozaheksaenowy (DHA).

DHA to kwas tłuszczowy typu Omega-3, który występuje w mleku matki. Spożywany przez matkę wspomaga prawidłowy rozwój oczu i mózgu u niemowląt do 12 miesiąca życia. DHA to ważny element wspomagający budowę oka niemowlęcia. W momencie narodzin wzrok dziecka nadal nie jest odpowiednio rozwinięty, a rozpoznawać twarze zacznie dopiero po 6 tygodniach życia. W wieku 12 miesięcy maluch prawdopodobnie będzie w stanie wypatrzeć ulubioną zabawkę po drugiej stronie pokoju. Wzrok dziecka będzie nadal się rozwijać do wieku około pięciu lat. DHA wspomaga prawidłowy rozwój wzroku dziecka.

Przyjmowanie DHA przez przyszłą mamę w czasie ciąży i karmienia piersią wspomaga nie tylko prawidłowy rozwój oczu, ale również mózgu u płodu i niemowląt karmionych piersią.

Naukowcy z Teksasu przeprowadzili badania na rozwój poznawczy 229 dzieci karmionych specjalną mieszanką wzbogaconą w DHA lub zwykłą odżywką dla niemowląt. Zaobserwowali, że niemowlaki karmione mlekiem wzbogaconym w DHA częściej radziły sobie ze zdobyciem grzechotki i wykazywały więcej uwagi oraz podejmowały więcej prób zdobycia zabawki.

Pokarm matki zawiera średnio 0,3% DHA całkowitych kwasów tłuszczowych. Jeżeli karmisz dziecko mlekiem modyfikowanym, możesz wybrać mieszankę zawierającą DHA na porównywalnym poziomie.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 5/5. Oceniono 1 raz.
body na roczek

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat