Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Czy tatuś może być w ciąży?

Artykuł

Kilka słów o syndromie kuwady.

Tatus w ciazy
Autor: pixabay.com

Zespół kuwady jest to występowanie objawów ciążowych u części mężczyzn, którzy oczekują narodzin dziecka przez swoją partnerkę. Syndrom kuwady nie został zbyt dobrze zbadanym zjawiskiem i właściwie ciężko dociec jego przyczyn. Jedni winią za to zmiany hormonalne, a inni uważają, że syndrom ten jest dowodem na silne więzi z partnerką.

Słowo kuwada pochodzi z języka francuskiego i dosłownie oznacza wysiadywanie; w niektórych kulturach kuwada jest praktyką oznaczająca pewien zespół zachowań i wierzeń w trakcie ciąży charakterystyczny dla plemion z Azji i Ameryk. Mężczyźni w trakcie ciąży byli wyjątkowo traktowani; przeżywali ciążę razem z partnerką. Gdy zbliżał się poród mężczyźni symulowali bóle porodowe, aby przejąć część bólów od swojej partnerki. Działo się tak, ponieważ to mężczyzna w dawnych kulturach uważany był za osobę, która pełni główną rolę w poczęciu dziecka. Poprzez swoje zachowanie odciągał od rodzącej kobiety złe duchy.

Objawy zespołu kuwady występują u mężczyzn w I oraz III trymestrze ciąży partnerki i ustępują po porodzie. Warto dodać, że najczęściej występują przed narodzinami pierwszego dziecka. Typowo ciążowe dolegliwości, które mogą przydarzyć się cierpiącym na zespół kuwady mężczyznom, to:

  • mdłości;
  • wymioty;
  • bóle brzucha;
  • huśtawka nastrojów;
  • bóle głowy;
  • problemy ze snem;
  • objawy depresyjne.

Co więcej mężczyźni, podobnie jak ich partnerki mają zachcianki żywieniowe, rośnie im brzuch, a może się zdarzyć nawet i tak, że w czasie porodu mężczyzna odczuje skurcze i bóle porodowe. Zespół kuwady dotyczy jednak naprawdę niewielkiego odsetka mężczyzn (do 11%).

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat