Jak wiadomo, tabletki antykoncepcyjne nie służą zdrowiu kobiety. Jednak jak wpływają na możliwość zajścia w ciążę? Dowiedz się więcej.
Choć tabletki antykoncepcyjne stosowane długotrwało powodują szereg niepożądanych skutków w organizmie kobiety, według badań aktualnie sprzedawane na rynku pigułki nie wpływają na problemy z zajściem w ciążę.
Tabletki antykoncepcyjne zawierają znikomą ilość hormonów, które mają za zadanie hamowanie owulacji w czasie ich przyjmowania. Odstawienie ich bardzo szybko przywraca prawidłowe funkcjonowanie, a przy tym faktem jest, iż nawet stosowanie regularnej antykoncepcji nie zapewnia stuprocentowej ochrony przed zajściem w ciążę. Istnieje zatem minimalne ryzyko wpływu tabletek na płodność i zazwyczaj wydłuża jedynie czas od odstawienia do zapłodnienia.
Według statystyk po odstawieniu tabletek ok. 50% kobiet zachodzi w ciążę w ciągu pierwszych trzech miesięcy. Zdecydowana większość zachodzi w ciążę w ciągu pierwszych dwunastu miesięcy. Powszechnie uważa się, iż bezpośrednio po odstawieniu tabletek istnieje duża szansa na ciążę mnogą. Badania pokazują jednak, iż jest to zaledwie stosunek 1:80 przy średniej 1:83. Naukowcy udowodnili także, że przyjęcie kilku dawek tabletek antykoncepcyjnych podczas ciąży, o której ciężarna nie wiedziała, nie wpływa na powstawanie wad rozwojowych płodu.
Niezależnie od długości przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych, po ich odstawieniu kobieta może zacząć miesiączkować już w pierwszym miesiącu. Natomiast druga z kolei miesiączka często opóźnia się o 8-10 dni, co zwykle mylnie uważane jest za objaw ciąży.
Oficjalne zalecenia mówią o tym, aby z rozpoczęciem starań o zajście w ciążę wstrzymać się do trzeciego miesiąca po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych celem pełnego ustabilizowania gospodarki hormonalnej kobiety. Aktualnie jednak uważa się, że nie ma to większego znaczenia, a starania można rozpocząć już w pierwszym miesiącu.
Ilona Podsiadła