Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Czy po antykoncepcji trudniej zajść w ciążę?

Artykuł

Jak wiadomo, tabletki antykoncepcyjne nie służą zdrowiu kobiety. Jednak jak wpływają na możliwość zajścia w ciążę? Dowiedz się więcej.

Antykoncepcja ciaza
Autor: freepik

Choć tabletki antykoncepcyjne stosowane długotrwało powodują szereg niepożądanych skutków w organizmie kobiety, według badań aktualnie sprzedawane na rynku pigułki nie wpływają na problemy z zajściem w ciążę.

Tabletki antykoncepcyjne zawierają znikomą ilość hormonów, które mają za zadanie hamowanie owulacji w czasie ich przyjmowania. Odstawienie ich bardzo szybko przywraca prawidłowe funkcjonowanie, a przy tym faktem jest, iż nawet stosowanie regularnej antykoncepcji nie zapewnia stuprocentowej ochrony przed zajściem w ciążę. Istnieje zatem minimalne ryzyko wpływu tabletek na płodność i zazwyczaj wydłuża jedynie czas od odstawienia do zapłodnienia.

Według statystyk po odstawieniu tabletek ok. 50% kobiet zachodzi w ciążę w ciągu pierwszych trzech miesięcy. Zdecydowana większość zachodzi w ciążę w ciągu pierwszych dwunastu miesięcy. Powszechnie uważa się, iż bezpośrednio po odstawieniu tabletek istnieje duża szansa na ciążę mnogą. Badania pokazują jednak, iż jest to zaledwie stosunek 1:80 przy średniej 1:83. Naukowcy udowodnili także, że przyjęcie kilku dawek tabletek antykoncepcyjnych podczas ciąży, o której ciężarna nie wiedziała, nie wpływa na powstawanie wad rozwojowych płodu.

Niezależnie od długości przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych, po ich odstawieniu kobieta może zacząć miesiączkować już w pierwszym miesiącu. Natomiast druga z kolei miesiączka często opóźnia się o 8-10 dni, co zwykle mylnie uważane jest za objaw ciąży.

Oficjalne zalecenia mówią o tym, aby z rozpoczęciem starań o zajście w ciążę wstrzymać się do trzeciego miesiąca po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych celem pełnego ustabilizowania gospodarki hormonalnej kobiety. Aktualnie jednak uważa się, że nie ma to większego znaczenia, a starania można rozpocząć już w pierwszym miesiącu.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Między nami żywiołami Miss Kraken

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat