W wyniku m.in. wielu kampanii społecznych i religii, mającej duże wpływy, aborcja w Polsce jest tematem tabu. Nie da się ukryć, że wiele kobiet dokonuje przerwania ciąży po cichu, choćby za granicą.
Nadchodzi jednak taki czas, że dana osoba chce urodzić dziecko, bo np. znalazła właściwego partnera lub czuje, iż to odpowiedni czas. Czy wcześniejsza aborcja przeszkadza w urodzeniu zdrowego malucha? Czy nie utrudnia ona zajścia w ciążę? Koniecznie przeczytaj, jeśli chcesz wiedzieć, ale boisz się zapytać.
Przyczyny, dla których kobiety przerywają ciążę
W idealnym świecie ciąża jest zjawiskiem oczekiwanym i radosnym dla przyszłej matki, jej partnera i całej rodziny. Niestety, w prawdziwym życiu nie zawsze tak bywa. Niekiedy wykonanie aborcji jest opcją poważnie braną pod uwagę. Można wymienić wiele przyczyn, dla których kobieta poddaje się temu zabiegowi. m.in.:
- zagrożenie życia i zdrowia matki,
- uszkodzenie płodu,
- gwałt,
- kazirodztwo,
- choroby genetyczne płodu,
- problemy ekonomiczno-społeczne, np. bieda.
Co więcej, nielegalność aborcji wcale nie wpływa na ograniczenie ilości wykonanych zabiegów. Większość kobiet chce jednak w późniejszym okresie mieć choć jedno dziecko. W związku z tym zastanawiają się one, czy nie będzie komplikacji przy ponownym zajściu w ciążę.
Ciąża po aborcji — przyczyny
Jest wiele przyczyn, dla których kobiety chcą urodzić dziecko, choć wcześniej dokonały aborcji. Z czasem warunki życia mogą ulec poprawie lub pojawia się właściwy mężczyzna. Niekiedy zaczynają być widoczne oznaki rozpoczynanej przedwcześnie menopauzy i nie można już dłużej czekać. U wielu pań po kilku latach budzi się instynkt macierzyński. Wtedy kobieta rozpoczyna starania o dziecko. Ze statystyk wynika, że nie zawsze jest to łatwe. Przyszłe matki drżą też z obaw, czy noworodek będzie zdrowy, skoro wcześniej dokonały aborcji. Odpowiedź może zależeć od tego, czy zabieg był właściwie wykonany. Są dwie metody:
- farmakologiczna (przyjęcie tabletek poronnych),
- chirurgiczna (mechaniczne usunięcie płodu).
Czy można urodzić zdrowe dziecko, gdy ciało doświadczyło aborcji?
Nowoczesne metody wykonywania aborcji, które są obecnie używane, zwykle nie powodują żadnych problemów z urodzeniem upragnionego malucha, kiedy będzie ku temu odpowiedni czas. Po zakończeniu ciąży kobieta może najczęściej zostać zapłodniona już przy następnej owulacji. Badania porównawcze obu typów terminacji wykazały, iż farmakologiczna nie powoduje jakichkolwiek problemów, gdyż działanie tabletek przypomina naturalny proces poronienia (wbrew temu, co ludzie myślą, zdarza się on dość często).
Natomiast jeśli chodzi o aborcję z użyciem narzędzi chirurgicznych, to zwykle trwa kilka-kilkanaście minut i również nie powoduje powikłań, jeśli przeprowadza ją doświadczony specjalista. Dlatego jak najbardziej można później urodzić zdrowe dziecko. Jeśli występuje krwawienie po zastosowaniu którejś z metod, należy jedynie powstrzymać się od współżycia do czasu, aż ten objaw zaniknie.
Wpływ wcześniejszych aborcji na ciąże — podsumowanie
Wykonanie aborcji, przy dzisiejszych, nowoczesnych metodach nie wpływa na późniejszą płodność. Jeśli tylko zdrowie kobiety na to pozwala, może ona zajść w kolejną ciążę i urodzić o czasie zdrowe dziecko. Najlepiej być pod kontrolą lekarza, zwłaszcza jeśli przerwanie ciąży było spowodowane wadami rozwojowymi płodu lub kłopotami zdrowotnymi matki.
Iwona Radomska