Po dziewięciomiesięcznym życiu w brzuchu mamy, po przyjściu na świat maleństwo potrzebuje czasu, by przystosować się do nowych warunków.

W trakcie pierwszych tygodni uczy się oddychać, robić siusiu, ssać i przełykać. Choć dla nas są to naturalne czynności, dla noworodka stanowią nie lada wyzwanie.
Czkawka powstaje w wyniku skurczów przepony brzusznej oraz mięśni krtani. Przypadłość ta męczy wszystkich: zmagają się z nią dorośli, młodzież, dzieci, niemowlęta, a nawet maluchy mieszkające w brzuchu mamy. Chociaż bywa bardzo uciążliwa to nie stanowi żadnego zagrożenia.
Czkawka u niemowlaka jest naturalną reakcją na czynniki zewnętrzne. Jej bezpośrednią przyczyną jest zakłócenie pracy przepony, które jest wynikiem nierównego łapania oddechu.
Oto jej przyczyny:
- powietrze – pojawia się gdy dziecko zbyt łapczywie nałyka się powietrza np. w trakcie jedzenia. W trakcie karmienia piersią zwróć uwagę, czy maluch właściwie obejmuje wargami brodawkę sutkową. Jeśli chodzi o karmienie butelką sprawdź, czy dziurka w smoczku nie jest za duża. Po posiłku potrzymaj maluszka w pozycji pionowej i zadbaj, aby odbiło mu się.
- jedzenie – może wystąpić, gdy niemowlak za dużo zje i jego brzuszek nie może poradzić sobie z nadmiarem pokarmu.
- temperatura – noworodki często czkają z zimna. W takim przypadku należy okryć maleństwo i przystawić do piersi, albo podać coś ciepłego do picia.
- śmiech – często zdarza się tak, że podczas zabawy maluch głośno się śmieje i tym samym łyka powietrze.
Jak pozbyć się czkawki u maluszka?
- Delikatnie dmuchnij w twarz dziecka.
- Sprawdź, czy dziecku nie jest zimno i czy ma sucho w pieluszce.
- Nakarm go – regularne przełykanie pokarmu unormuje działalność przepony niemowlęcia.
- Wyjdźcie na spacer – powiew chłodnego powietrza pozwoli zmienić rytm jego oddechu.
- Bądź cierpliwa – kiedyś czkawka przejdzie sama.
- Zmień pozycję dziecka – połóż je na brzuszku i delikatnie poklep po pleckach.
Klaudia Kwiatkowska