Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Czkawka płodu - co to jest i czy powinnaś się obawiać?

Artykuł

Czym jest czkawka płodu? Jak odróżnić ją od kopnięcia? Czy jest niebezpieczna? Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Czkawka plodu
Autor: freepik

Czkawka to nic innego jak podrażnienie zakończeń nerwów przeponowych, a podrażnić je można na wiele łatwych sposobów, o czym pewnie sama nieraz się przekonałaś. U dziecka rozwijającego się w brzuchu matki sprawa wygląda podobnie.

Skąd bierze się czkawka płodu?

Przyczyna nie jest do końca znana. Przypuszczalnie dochodzi do niej, gdy dziecko zbyt łapczywie lub w zbyt dużej ilości połknie płyn owodniowy, otaczający je z każdej strony. Może być również związana z rozwojem płuc. Czkawka pojawia się już nawet w 10 tygodniu ciąży, jednak zaobserwowana przez mamę zostaje dopiero w II lub III trymestrze, zwykle koło 23 tygodnia.

Jakie są objawy?

Definicja czkawki płodu podaje, iż jest to rytmiczne pulsowanie pochodzące z jednego miejsca w brzuchu. Według badań dziecko w ciągu minuty może czknąć od 10 do nawet 40 razy. W trakcie ich trwania ciężarna odczuwa delikatne muśnięcia, wibracje, a wraz ze wzrostem dziecka – podskoki w regularnych odstępach trwające maksymalnie kilkanaście minut, występujące nawet kilka razy w ciągu dnia. Oprócz tego, czkawkę od kopnięć odróżnia jeszcze to, iż w momencie zmiany pozycji przez matkę, ruchy te nie ustają.

Czy czkawka u dziecka jest niebezpieczna?

Na szczęście czkawka u płodu jest naturalnym zjawiskiem i świadczy o tym, iż rozwija się prawidłowo, połyka bowiem płyn owodniowy, tym samym ćwicząc płuca, wspierając działanie układu trawiennego i moczowego oraz dostarczając organizmowi niezbędne składniki. Oczywiście brak zaobserwowanej czkawki płodu również jest normalnym zjawiskiem i nie świadczy o problemach z dzieckiem. Jeśli jednak czkawka pojawia się równie często i trwa kilkanaście minut po 28 tygodniu ciąży, warto skonsultować to z lekarzem ginekologiem, gdyż może świadczyć o ucisku pępowiny.

Sposoby na walkę z czkawką

W Internecie znaleźć można wiele domowych sposobów, ab pozbyć się czkawki u płodu, poczynając od zjedzenia przekąski czy zmiany pozycji, na masażu kończąc. Niestety sposoby te nic nie dają - nie da się zatrzymać czkawki u dziecka w brzuchu. Trzeba ją po prostu przeczekać. Na szczęście nie jest to nic groźnego, a także nie tak dokuczliwa dla płodu, jak my to odbieramy.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat