Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Czego warto uczyć dziecko od najmłodszych lat

Artykuł

Nie warto zwlekać z przekazywaniem dziecku przydatnych nauk i umiejętności. Wzory zachowań wpojone kilkulatkowi, mogą mieć bowiem naprawdę nieocenione znaczenie w przyszłości.

Czego warto uczyc dziecko od najmlodszych lat
Autor: pixabay.com

Wskazane jest, aby zanim dziecko stanie się nastolatkiem, nabyło szereg przydatnych w późniejszym życiu nawyków. Podstawą jest zaznajomić potomstwo z trzema bardzo ważnymi słowami, o których powinno pamiętać do później starości. Są nimi oczywiście, nagminnie bagatelizowane: proszę, przepraszam, dziękuję. Gdy wpoimy dziecku ich nieocenioną wartość, jest szansa, że nie zapomni o nich, gdy będzie zbuntowanym nastolatkiem i później w pełni dojrzałym człowiekiem. Dzieje się tak zazwyczaj jednak tylko wtedy, gdy rodzice „żyją” z tymi słowami za pan brat i są one częścią ich codzienności, a nie mruczanymi od niechcenia raz na parę miesięcy niewiele znaczącymi frazesami.

Istotną umiejętnością, którą dziecko powinno nabyć jak najwcześniej jest sprzątanie po sobie. Jeśli już kilkulatek nabierze zwyczaju utrzymywania wokół siebie porządku, pomoże mu to na pewno w późniejszych latach. Najpierw sprzątanie zabawek i naczyń do zlewu, a potem wszelkiego bałaganu, który jako człowiek dojrzały zdoła narobić w życiu.

Ważne, aby rodzice wyrabiali w dziecku poczucie własnej wartości i samoakceptacji. Dzięki temu będzie ono umiało radzić sobie ze swoimi słabościami, kompleksami, negatywnymi opiniami otoczenia, wyrażać siebie, a w końcu po latach usamodzielnić i brać odpowiedzialność za innych.

Korzystnym jest również wpojenie potomstwu nawyku spożywania posiłków w rodzinnym gronie. Gdy kilkuletni szkrab z przyjemnością będzie zasiadać do stołu z bliższą i dalszą rodziną i będzie uważać to za coś tak naturalnego jak słońce, jest szansa, że gdy rozpocznie się okres nastoletniego buntu, łatwiej będzie utrzymywać z kilkunastolatkiem bliską więź.

Warto już od najmłodszych lat zapraszać dziecko do kuchni i proponować pomoc w przygotowywaniu posiłków. Dzięki temu, że maluch oswoi się z tym pomieszczeniem, jako nastolatek chętniej pozwoli się nauczyć gotowania prostych, podstawowych potraw. Jakże ta wiedza przydaje się potem w życiu. Ważne jednak, aby rodzice, komponując posiłki z synem lub córką, pamiętali o tym, że sztuka to nauczyć dzieci odżywiać się zdrowo.

Ogromnym wyzwaniem dla rodziców jest nauczenie potomstwa radzenia sobie ze stresem. Zaczyna się już w przedszkolu. Deklamacja wierszyka na forum publicznym czy wcielenie się w rolę zająca to jedne z pierwszych konfrontacji dziecka z emocjonalnymi napięciami. Im więcej wsparcia ze strony najbliższych, tym lepiej potem panować coraz starszej latorośli nad zdenerwowaniem.

Rzeczy, których warto uczyć dziecko od najmłodszych lat jest nieskończenie wiele. Grunt to wybrać te naszym zdaniem najważniejsze i krok po kroku cierpliwie przekazywać je najmłodszym. Wychowywanie nowego pokolenia nie jest łatwe, wiele z rodzicielskich nauk odchodzi zadziwiająco szybko w siną dal. Ważne jednak nie szczędzić starań, sił i czasu, by jak najlepiej przygotować pociechę do dorosłego życia. Warto być rodzicem, który kocha mądrze, bo chociaż setki rad matek i ojców odejdą w życiu naszego potomstwa w niepamięć, tak naprawdę nasze dziecko powinno pamiętać tylko o jednym: o tym, że było kochane.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat