Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Co trzeba wiedzieć o późnym macierzyństwie?

Artykuł

Co właściwie oznacza termin „późne macierzyństwo”? Dla jednych granica to 30 lat, dla innych to 40. Granica ta coraz częściej się przesuwa, bo kobiety odkładają moment założenia rodziny na później. Ma to swoje plusy, ale pojawiają się również minusy.

Pozne macierzynstwo
Autor: freepik

Według współczesnej medycyny za późną ciążę uznaje się kobiety po ukończeniu 35 lat. Wiek ma znaczenie, ale także stan zdrowia kobiety jest istotny. Bywa, że 25-latki walczą z otyłością, cukrzycą i innymi dolegliwościami, a niektóre 40-latki są fit i cieszą się dobrą kondycją i stanem zdrowia. Gdzie zatem leży większe ryzyku poronienia lub komplikacji w ciąży?

Późne macierzyństwo to coraz częściej występujące zjawisko społeczne, które wynika z decyzji kobiet. W dzisiejszych czasach panie postanawiają najpierw zrealizować swoje plany i marzenia, znaleźć stabilizację w życiu, a dopiero potem decydują się na macierzyństwo. Bywa też tak, że ciąża w późnym wieku wynika z wieloletniego leczenia niepłodności. To indywidualna sprawa każdej kobiety i tej decyzji nie powinno się oceniać. Co ciekawe, w wielu przypadkach ciąże po 40. roku życia są niespodziewane i nieplanowane. Kobiety mylą zanik menstruacji z menopauzą i rezygnują ze stosowania antykoncepcji błędnie sądząc, że nie zajdą już w ciążę.

Wydawać by się mogło, że starsze kobiety, z większym bagażem doświadczeń, lepiej zorganizowane i przygotowane będą spokojniej przechodziły ciążę, niż ich młodsze koleżanki. Nic bardziej mylnego, bo ciążą po 35 r.ż. zaliczana jest do grupy ryzyka, co wiąże się z dodatkową diagnostyką. Dużo czyta się i rozmawia o zagrożeniach i ryzyku, więc pacjentki często nie przeżywają tego czasu w spokoju, a raczej żyją od wyników do wyników. Ciąża po 40-stce, zwłaszcza ta nieplanowana. wiąże się także z reorganizacją życia, która również jest nerwowa.

Dużo mówi się o tym, że ryzyko wad genetycznych u dzieci rośnie wraz z wiekiem pacjentek. Nie jest to bezpodstawne stwierdzenie, bowiem w przypadku 25-latek ryzyko wystąpienia zespołu Downa u dziecka wynosi 1:1000, a u dzieci kobiet o 10 lat starszych to już nawet 1:250. Jednak dużo ryzykowniejszym czynnikiem jest stan zdrowia ciężarnej, zwłaszcza niewydolność krążenia u pacjentek po 40-stce. Przyszłe mamy są także diagnozowane pod względem kadriologicznym – badania EKG, echo serca czy Holter. Ciąża to dla organizmu kobiety ogromny wysiłek fizyczny porównywany do obciążeń sportowców na treningu, który nie trwa 2 godzin, a 9 miesięcy.

Ciężarnym po 35 r.ż. przysługuje szereg refundowanych badań, m.in. tzw. test I trymestru z USG wykonywany ok. 13 tygodnia ciąży. Pośród rekomendowanych badań jest też test z krwi wykonywany w okolicach 10-11 tygodnia ciąży (nierefundowany), w którym szuka się nieprawidłowości genetycznych u płodu. W razie podejrzeń wystąpienia wady wykonuje się amniopunkcję, po której pobrany materiał przekazywany jest do badań genetycznych. Te badania pomagają w wykryciu m.in. zespołu Downa, Edwardsa, Turnera czy Pataua.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat