Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia
Kategoria: Ciąża » Poród

Co nieco o tokofobii

Artykuł

Nie brakuje kobiet, które panicznie boją się porodu. Jest ich około 10%.

Porod silami natury polki obawa
Autor: pixabay.com

Paraliżujący lęk przed zajściem w ciążę i wydawaniem na świat potomstwa powoduje, że niektóre przedstawicielki płci pięknej świadomie opóźniają rodzicielstwo lub całkowicie rezygnują z macierzyństwa. Nie chcą bowiem, aby ich ciało przez ciążę się zmieniało, nie czują się gotowe do podjęcia obowiązków rodzicielskich, nie wyobrażają sobie, że ich codzienność będzie przez wiele, wiele lat podporządkowana dziecku, nie czują się na siłach walczyć z bólem porodowym. Zdarza się, że kobiety dotknięte tokofobią cechuje ogromna wrażliwość, emocjonalność, delikatność i bardzo mała odporność na ból. Z tego powodu, wielogodzinne cierpienie i dyskomfort związany z wydaniem na świat noworodka wywołuje u nich kolosalny strach, histerię, stres i panikę.

Bywa, że do tokofobii przyczyniają się zasłyszane informacje o przebiegu ciąży, porodu, warunków szpitalnych, podejścia personelu medycznego do pacjentów, statystyki dotyczące błędów medycznych, powikłań zdrowotnych itp. Czasami na uczucie notorycznego przerażenia powiązanego z porodem mają wpływ osobiste doświadczenia kobiet: poronienie, gwałt, aborcja, niepełnosprawne dziecko w rodzinie, trudny poród przy pierwszym dziecku. Sporo przedstawicielek płci pięknej obawia się tego, że gdy zajdzie w ciążę, może urodzić dziecko upośledzone psychicznie lub fizycznie.

Przyszłe mamy, które panicznie boją się porodu, nie potrafią zazwyczaj w pełni cieszyć się swoim błogosławionym stanem i nową rolą, która przypadnie im w udziale. Decydują się też przeważnie na cesarskie cięcie. Na samą myśl bowiem o porodzie drogami natury robi im się słabo. W przypadku stwierdzenia u ciężarnej kobiety tokofobii, konieczna jest pomoc psychologiczna oraz wsparcie bliskich.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat