Bądź na bieżąco:
Fanpage Facebook KochanaMama.pl
Strona Google+ KochanaMama.pl
Kanał KochanaMama.pl na Youtube
Kanały RSS KochanaMama.pl
Newsletter KochanaMama.pl
Strona główna Przed ciążą Ciąża Niemowlę Małe dziecko Rodzina Konkursy Wydarzenia

Co możesz zrobić, by uchronić swoje dziecko przed uzależnieniem od mediów?

Artykuł

Elektronika i technologia ciągle się rozrasta, a człowiek już praktycznie wszystko jest w stanie załatwić za pomocą Internetu.

Dziecko media
Autor: freepik

Także młodzież korzysta z mediów i telefonu niemal przez cały czas. Sprawnie odpisują na wiadomości i szybko odbierają kolejne powiadomienia i połączenia. Co zrobić, by użytkowanie z nowoczesnych technologii było tylko budujące?

Warto jest zaakceptować fakt, jakie czasy nastały. Świat cyfryzacji powoli zalewa całą ziemię, a dla młodego pokolenia media społecznościowe i wirtualne kontakty z rówieśnikami są bardzo ważną częścią ich życia. Nie walcz z tym, że tak jest. Nie próbuj też wmówić dziecku, że Internet jest zły. Internet jest neutralny, nie jest ani szkodliwy, ani dobry dla człowieka. Jedynie korzystanie z niego może być umiejętne i konstruktywne, lub niszczące i uzależniające.

Chcąc uchronić dziecko przed groźnym uzależnieniem od Internetu i telefonu wyznacz mu jasne granice, kiedy i w jakich okolicznościach może korzystać z mediów. Jednak nie zabraniaj mu tego za wszelką cenę, albowiem młody człowiek podobnie jak ty, potrzebuje być w stałym kontakcie ze swoimi znajomymi i chce być na bieżąco z nowymi trendami, czy informacjami.

Przekaż dziecku, że pomimo iż rozumiesz, jak ważne są dla niego cyfrowe relacje i sprawne odpisywanie na wiadomości od przyjaciół, to Internet nie może wyprzedzać relacji twarzą w twarz. Zadbaj o to, by dziecko miało możliwość regularnych spotkań z przyjaciółmi np. w parku, czy w kawiarni, by nie musiało ciągle z nimi wymieniać smsów.

Często rozmawiaj ze swoim dzieckiem na temat tego, co je interesuje i co najchętniej lubi i chce oglądać w Internecie. Dzięki temu lepiej się poznajecie, poza tym, wiedząc, co dziecko ogląda, ty sama staniesz się spokojniejsza i nabierzesz do dziecka zaufania.

Pozwól mu też, w zależności od jego wieku, poznać, jakie są zagrożenia czyhające w świecie wirtualnym, i jak się przed nimi uchronić. Możesz pomóc nastolatkowi uświadomić to np. właśnie przez przesłanie mu linka do strony z dobry, naukowym artykułem na ten temat. Dziecko z pewnością chętnie go przeczyta. Później porozmawiajcie wspólnie o tym, co przeczytaliście i wyciągnijcie dobre wnioski.

Dbaj o to, ile czasu twoje dziecko spędza przed ekranem i jak go wykorzystuje. Poznaj ulubione gry twojego dziecka, patroluj to, czy są one odpowiednie dla człowieka w jego wieku, obserwuj też jego zachowanie, zwróć uwagę szczególnie na to, czy dziecko nie jest szczególnie pobudzone np. wtedy, gdy akurat nie może zagrać i nie bagatelizuj żadnego z niepokojących objawów.

Możesz wprowadzić w domu tzw. Detoks od technologii, podczas którego wspólnie z dzieckiem ustalisz, że danego dnia, lub w weekend nikt z całej rodziny nie będzie korzystać z żadnych mediów. Taki detoks spędźcie najlepiej, jak umiecie. Dobrze spędzić go wspólnie, możecie wybrać się na wycieczkę, lub pograć w domu w gry planszowe. Najważniejsze, by umieć odpoczywać od technologii.

Zachęcaj też swoje dziecko, by samodzielnie uczyło się, jak mądrze korzystać z technologii. Proponuj mu, co może na ten temat poczytać, aż w końcu przyjdzie czas, że już nie będziesz potrzebowała kontrolować jego życia w sieci, bo będziesz zadowolona, że wspólnie udało się wam nauczyć się, jak konstruktywnie korzystać z mediów.

Oceń zawartość strony:
Ocena: 0/5. Oceniono 0 razy.
Życzenie

Wyszukiwarka

Copyright 2015 © KochanaMama.pl
Publikacje zamieszczone na stronach KochanaMama.pl są chronione prawami autorskimi. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych na KochanaMama.pl w całości lub części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.
W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w Regulamin. Ukryj komunikat